Abp Józef Michalik o pedofilii: Dziecko zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga

Arcybiskup Józef Michalik przekonuje, że "wielu molestowań udałoby się uniknąć, gdyby relacje między rodzicami były zdrowe"
Arcybiskup Józef Michalik przekonuje, że "wielu molestowań udałoby się uniknąć, gdyby relacje między rodzicami były zdrowe" Fot. Mateusz Baj / AG
Polscy biskupi znów rozmawiają o tym, jak skutecznie walczyć z problemem pedofilii wśród duchownych. Przed rozpoczęciem dzisiejszego spotkania Konferencji Episkopatu Polski jej przewodniczący, abp Józef Michalik, zauważył, że część nadużyć seksualnych nie miałaby miejsca, gdyby rodzice zapewniali swoim dzieciom odpowiednie warunki życia. – Wielu tych molestowań udałoby się uniknąć, gdyby te relacje między rodzicami były zdrowe. Słyszymy nieraz, że to często wyzwala się ta niewłaściwa postawa czy nadużycie, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga – powiedział abp Michalik.

Przed rozpoczęciem 363. Zebrania Plenarnego KEP, podczas którego mają zostać przyjęte wytyczne do aneksu Stolicy Apostolskiej w sprawie zwalczania pedofilii wśród duchownych, abp Józef Michalik znalazł chwilę , by porozmawiać z dziennikarzami. Odpowiadając na ich pytania, arcybiskup zaznaczył, że "pedofilia księży to dla niego bolesna sprawa", a tego typu zachowania nie mogą być i nie są akceptowane w Kościele.

– Boleję nad tym, oczywiście nikt nie może akceptować tego. Nie akceptuje ani Kościół, ani żaden człowiek Kościoła. Natomiast problem cały jest w tym, żeby tej troski o dziecko też nie ograniczyć tylko do ran, które zostały mu zadane. (...) Ile jest ran w dziecięcych sercach, w dziecięcych życiorysach, kiedy rozchodzą się rodzice. Dzisiaj nikt nie mówi o rozwodzie, że to jest krzywda dla dziecka. Oczywiście, że jest wielką krzywdą molestowanie, nie wolno zapomnieć o tym, ale nie tylko to, może jeszcze więcej i szersze pole, dlaczego na ten temat nie mówimy? – zapytał abp Michalik.


Jego zdaniem na uwagę zasługują również niepokojące tendencje, za sprawą których formułuje się propozycje wprowadzenia edukacji seksualnej do przedszkoli. – To jest horrendalna rzecz, przecież trzeba pomóc i dziecku i rodzinie być mocniejszą, a nie iść po tej linii najłatwiejszej – podkreślił arcybiskup.


Słowa abp. Michalika o dziecku, które "lgnie, szuka i zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga" oburzyły nawet redakcję portalu Fronda.pl, która stwierdziła, że "nie sposób ich bronić".

źródło: TVP Info
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zmasowane podpalenia w Szwecji[/b]. Spłonęło blisko 90 samochodów

Zmasowane podpalenia w Szwecji. Spłonęło blisko 90 samochodów

No w końcu! [b]Znamy datę wyborów samorządowych[/b]

No w końcu! Znamy datę wyborów samorządowych

Michał BoniMichał Boni

15 sierpnia będziemy oglądali defiladowy przemarsz warszawską Wisłostradą wojsk różnych formacji z historii Polski. Wieść niesie, że będą oddziały z czasów Mieszka i Chrobrego, aż do najbardziej współczesnych. Takie defilady w sposób naturalny rodzą poczucie dumy. Pokazują najlepsze tradycje, dają siłę, wyzwalają emocje i budują tożsamość, polską tożsamość.