Diagnozę wczesnego stadium choroby Alzheimera potwierdzić można za pomocą masła orzechowego i linijki? Według badaczy z University of Florida Health jest to niezwykle prosta i skuteczna metoda rozpoznawania schorzenia. Czy znajdzie szersze zastosowanie w medycynie?
Reklama.
Test masła orzechowego i linijki
Zespół badawczy pod przewodnictwem Jennifer Stamps ogłosił swoje odkrycie na łamach „Journal of the Neurological Sciences”. Specjalistka wpadła na pomysł zastosowania masła orzechowego w celu zbadania czułości węchu ludzkiego w okresie współpracy z dr. Kennethem Heilmanem, jednym z najsłynniejszych neurologów behawioralnych w UF College of Medicine. Zauważyła ona, że pacjenci w klinice nie byli poddawani badaniom węchu. Tymczasem zmysł powonienia jest ściśle powiązany z pierwszym nerwem czaszkowym i jednym z pierwszych obszarów dotkniętych zaburzeniami poznawczymi. W badaniu postanowiła wykorzystać masło orzechowe, ponieważ, jak podkreśla, jest ono łatwo dostępnym „czystym odorantem”, który może zostać wykryty jedynie przez nerw węchowy.
Podczas eksperymentu pacjenci przybywający do kliniki celem poddania się badaniom przechodzili także nietypowy test przy wykorzystaniu łyżki masła orzechowego i linijki. W jego trakcie proszono pacjentów o zamknięcie oczu oraz ust i zablokowanie jednego nozdrza. Następnie, lekarz umieszczał końcówkę linijki przy nosie badanego, podczas gdy ten oddychał w normalny sposób. Przesuwając masło orzechowe w kierunku pacjenta stopniowo o 1 cm, specjalista mógł przekonać się, jaka odległość wystarczy badanemu do wyczucia jego zapachu. Po zanotowaniu wyników i 90-sekundowej przerwie badanie powtarzano przy użyciu drugiego nozdrza. Lekarz przeprowadzający nietypowe testy nie znał diagnoz poszczególnych pacjentów, gdyż potwierdzane są one kilka tygodni po wstępnych badaniach klinicznych.
Okazało się, że osoby we wczesnej fazie alzheimera miały problem z wyczuwaniem masła orzechowego lewym nozdrzem – musiało się ono znajdować o ok. 10 cm bliżej niż w przypadku nozdrza prawego. Podobnej zależności nie stwierdzono u pacjentów z innymi rodzajami demencji – nie wykazywali oni różnic w zakresie odległości, z jakiej wyczuwali zapach lub mieli problem z wyczuciem go prawym nozdrzem. Spośród 24 osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, które niekiedy sygnalizować mogą alzheimera, u 10 pojawiło się upośledzenie lewego nozdrza, podczas gdy 14 pacjentów nie miało trudności z wyczuciem zapachu. Jak podają autorzy badania, w celu pełnego zrozumienia konsekwencji tego testu, konieczne jest przeprowadzenie kolejnych badań.
Nieinwazyjny test na alzheimera
Zdaniem Stamps, na ten moment możliwe jest użycie testu jedynie w celu potwierdzenia diagnozy. W przyszłości naukowcy pragną sprawdzić, czy okaże się on pomocny w rozpoznaniu osób z łagodnym upośledzeniem funkcji poznawczych narażonych na chorobę Alzheimera. Test mógłby być wykorzystywany przez kliniki, które nie posiadają dostępu do lepszego personelu i sprzętu koniecznego do przeprowadzenia bardziej skomplikowanych badań diagnostycznych. W UF Health test masła orzechowego będzie kolejnym z dostępnych narzędzi pozwalających na określenie funkcji neurologicznych u pacjentów z zaburzeniami pamięci.
Jednym z pierwszych obszarów mózgu dotkniętych alzheimerem jest przednia część płata skroniowego, która wyewoluowała z układu węchowego i odpowiedzialna jest za tworzenie nowych wspomnień. Jak podkreśla dr Heilman, przeprowadzenie wielu stosowanych obecnie testów na demencję jest czasochłonne, kosztowne i inwazyjne. Nowe badanie może stać się więc ważną częścią procesu diagnostycznego. Pozwoliłoby ono na wykrycie ryzyka zachorowania w dużo wcześniejszym etapie na drodze nieinwazyjnej procedury.
Chociaż, według Alzheimer's Association (Stowarzyszenia ds. Alzheimera), obecnie nie ma leku na tę chorobę, a stosowane formy leczenia nie mogą zatrzymać jej rozwoju, możliwe jest spowolnienie postępu objawów alzheimera. W ten sposób poprawie ulega jakość życia nie tylko chorego, ale i jego opiekunów. Jeżeli schorzenie wykryte jest wcześnie, możliwe jest szybsze zapoczątkowanie agresywnej terapii i uniknięcie wielu symptomów związanych z jego rozwojem – mówi Stamps.
Z pozostałymi metodami stosowanymi w diagnostyce alzheimera zapoznasz się na abcZdrowie.pl.