![Pomnik [url=http://tinyurl.com/p6rpjwe]Platona.[/url] Czy filozofia jest światu potrzebna?](https://m.natemat.pl/f25cb19e151a8469058f34e7234840fa,360,0,0,0.jpg)
No ale oczywiście są i tacy, do których idea filozofii jako nauki przemawia bardzo. Są i tacy (choć ja osobiście znam ich niewielu), którzy z filozofii uczynili pasję swojego życia i nieustannie zgłębiają jej tajniki. – Filozofia, jako całość, przypomina, że istnieją pytania, na które nie ma dobrych odpowiedzi, problemy nierozstrzygalne – napisał na swoim blogu Adam Jezierski, członek Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Być może tak jest. Być może jest jeszcze w naszym "nowoczesnym" i zabieganym życiu miejsce dla filozofii?
Z badań przeprowadzonych przez Instytut Socjologii im. Adama Mickiewicza wynika, że ukończenie studiów wyższych wbrew postępującej opinii daje największą szansę na znalezienie pracy. Ludzie z wyższym wykształceniem na rynku pracy radzą sobie zdecydowanie lepiej, mają skuteczniejszą strategię znalezienia pracy i krócej przebywają na bezrobociu.
Bazując na naszym doświadczeniu mogę śmiało stwierdzić, że nie tyle kierunek studiów jest ważny, o ile ważne są kompetencje osoby, którą przyjmujemy do pracy. Jednakże badania, które nasza firma przeprowadziła razem ze Związkiem Liderów Sektora Usług Biznesowych wykazały, że absolwenci filozofii cechują się przede wszystkim bardzo dobrymi zdolnościami analitycznymi, jak i holistycznym spojrzeniem na problemy, proaktywną postawą i samodzielnym myśleniem. Bez wątpienia są to niezwykle cenne cechy osobowości, a wielu pracodawców właśnie takich osób poszukuje do pracy.
– Studiowanie filozofii rzeczywiście nie pasuje do preferowanego dziś modelu edukacji, którego celem ma być prawdopodobnie kształcenie ekspertów przydatnych w realizacji zadań, jakie przed Polską stawia globalny podział pracy – mówi nam Jacek Drozda, kulturoznawca z SWPS.