Rząd oddał obcemu kapitałowi złoże miedzi warte miliard dolarów. ABW tropi aferę

ABW sprawdzi, czy urzędnicy wydający kanadyjskiej firmie koncesje na wydobycie miedzi działali na szkodę państwa
ABW sprawdzi, czy urzędnicy wydający kanadyjskiej firmie koncesje na wydobycie miedzi działali na szkodę państwa fot: Mieczysław Michalak/Agencja Gazeta
Ministerstwo Środowiska w niejasnych okolicznościach przekazało kanadyjskiej firmie ogromne złoże miedzi, o które ubiegał się także polski KGHM. Teraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprawdzi, czy urzędnicy przy wydaniu koncesji zadziałali na szkodę interesu państwa.

O koncesję na poszukiwanie miedzi w złożu Bytom Odrzański, które warte jest od 700 mln do ponad miliarda dolarów, od 2012 roku rywalizowały dwie firmy: miedziowy kombinat KGHM oraz Leszno Cooper, spółka kontrolowana przez kanadyjski fundusz, której dyrektorem generalnym jest Stanisław Speczik, do 2004 roku prezes KGHM.

W resorcie środowiska długo zastanawiano się, kogo wybrać. Urzędnicy poprosili nawet o opinię Komisję Zasobów Kopalin, która rekomendowała polską firmę. Ostateczny werdykt ze stycznia tego roku był jednak inny: wygrali Kanadyjczycy.

"Władze KGHM postanowiły powiadomić o sprawie Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zarzut? Działanie na szkodę interesu państwa przy wydaniu koncesji" – donosi "Wprost".

Źródło: "Wprost"
Trwa ładowanie komentarzy...