Audrey Hepburn i epigenetyka - tak, jest coś, co je łączy

– Dzisiaj prace badawcze są często prowadzone we współpracy pomiędzy wieloma ośrodkami, a lista autorów najbardziej przełomowych prac zajmuje nawet pół strony - tłumaczy profesor nauk biologicznych Ewa Bartnik. I trudno się dziwić, biorąc pod uwagę choćby przedmiot naszej rozmowy: epigenetykę. Nie martwcie się, jeśli kojarzycie tylko drugą część tego terminu, bo ze zgłębieniem mechanizmów jej działania problem mają nadal sami naukowcy. Kolaboracja na tym polu jest o tyle ważna, że może mieć znaczenie w rozwikłaniu odwiecznego dylematu pod tytułem: co nas definiuje - geny czy środowisko, w którym żyjemy?

BLOGERZY KOMENTUJĄ

Urban IV RP i szczyt NATO

Czasem mi nawet trochę żal rzecznika prezydenckiego, Marka Magierowskiego. Raz go kilka lat temu spotkałem – pozytywnie wyróżniał się na tle innych „niepokornych” dziennikarzy. Dziś musi uzasadniać najbardziej haniebne postępki swojego pryncypała – nagminnie łamiącego prawo, w służbie lidera populistycznej partii. Pełni w tym Magierowski rolę analogiczną do roli Urbana jako rzecznika władz stanu wojennego

Co się stanie na szczycie NATO w Warszawie ?

Kiedy w 2008 roku spotkaliśmy się w gronie ministrów obrony, w londyńskim Lancaster Building, wszyscy powtarzaliśmy zgodnie, że konieczne jest wzmocnienie wspólnej obrony NATO oraz zdolności odstraszania. Mieliśmy bowiem w świeżej pamięci inwazję rosyjską na Gruzję.

Polexit nie wymaga referendum. Wystarczy polityka Jarosława Kaczyńskiego

To średnio komfortowe uczucie, gdy będąc na stacji kolejowej uświadamiamy sobie, że właśnie odjechał ostatni pociąg... Polska jest jak pasażer oczekujący z kilkunastoma innymi na peronie. Za chwilę ten pociąg nadjedzie i trzeba szybko podjąć decyzję: czy wsiąść do niego jak pozostali, czy zostać z krzykiem, że wagony niewygodne, a maszynistą powinien być Jarosław Kaczyński.

Masz psa? To masz też niesamowite szczęście i pewnie nawet o tym nie wiesz

14 tysięcy - tyle lat znajomości z powodzeniem powinno wystarczyć, aby dobrze poznać swojego kompana. I choć właśnie mniej więcej tyle czasu trwa przyjaźń psa z człowiekiem, mało kto z nas tak naprawdę wie i tak naprawdę docenia korzyści, jakie z tego tytułu dla nas płyną. Obchodzony 1. lipca w Polsce Dzień Psa to dobry moment, aby nadrobić zaległości.

BREXIT

Kto żeruje na Brexicie?

Brexit jest zapewne wydarzeniem epokowym, ale jeszcze bardziej „epokowa” jest histeria mediów, jaką się wokół tego urządza. Istna apokalipsa, Armageddon, „nadchodzi epoka lodowcowa” – taki jest mniej więcej ton tytułów i wypowiedzi.

Baba z wozu: Brexit i Polska

Gdyby tylko Unia trzymała się tradycyjnego, ekonomicznego modelu wspólnego rynku bez żadnych tendencji federalistycznych, Wielka Brytania nie wypisałaby się z Unii.

0
0

Największy sojusznik PiS

PiS stracił ostatniego, liczącego się sojusznika w UE. Teraz przy rozmowach o zmianie budżetu okaże się ile będziemy musieli zapłacić za bezdenną głupotę polityki zagranicznej, która polegała na obrażaniu wszystkich i łamaniu podstawowych praw.

DZIEŃ OJCA

Kim byś był?

Żałuję, że nie znałam Cię Tato kiedy byłeś młody. Ciekawe jakie były Twoje plany, marzenia i co z nich udało Ci się zrealizować. Kim był ten przystojny mężczyzna, który wiele lat spędził u boku mojej Mamy zanim jeszcze został moim Tatą?

Zrób to sam na Dzień Ojca

Adam Słodowy był dla mojego pokolenia mistrzem robienia czegoś z niczego. Jego program "Zrób to sam" uczył kreatywności. Dzisiaj niektóre pomysły mogą śmieszyć, ale dalej prowokuje do majsterkowania.

To nie jest czas na lęk

Oburzył mnie fakt, że nadal w naszym polskim społeczeństwie jest tak dużo ludzi, którzy są w swojej nienawiści w stanie poświęcić czas, usiąść do klawiatury i przelać swoje frustracje na hejterskie komentarze. Nie tylko potrafimy nienawidzić kogoś bez powodu ale jeszcze chcemy to pokazywać, chwalić się tym.

0
0
KRYSTYNA KOFTA

Współwinni morderstwa

Kolejna kobieta bita, gwałcona, torturowana wreszcie jest spokojna. Wiecie dlaczego? Bo jest martwa. Reagowały i pomagały jedynie znajome.

BLOGERZY KOMENTUJĄ

„Pakiet lewicowy”

Niedawno zamieściłem na portalu RacjonalistaTV tłumaczenie ze strony Arabskich Humanistów dotyczące zamachu w Orlando. Zgarnęło ono masę hejtu ze strony moich lewicowych znajomych, co mnie zdziwiło, bo chciałem po prostu pokazać, co liberalni Arabowie myślą o reakcji mieszkańców Bliskiego Wschodu na zamach w Orlando.

Nie ma dla nich świętości?

Doszło do tragedii. W Orlando zginęło 49 osób, które nikomu nic złego nie zrobiły. Wydawałoby się, że to okazja, by pochylić głowy i zadumać się nad ulotnością życia i siłą nienawiści. Wydaje się, że refleksja jednak nie wszystkim jest dana. Polska prawica pluje jadem i wykorzystuje cudzą śmierć dla swoich celów.

Jeszcze o tolerancji i hejcie

W ostatnich dniach doszło do tragedii w Orlando, która poruszyła miliony ludzi na świecie. Był to akt barbarzyństwa, który zasługuje na potępienie i, tak jak pisałam w liście kondolencyjnym, na refleksję. Już dzisiaj widzę, że tej refleksji zabrakło skoro wylał się niesamowity homofobiczny hejt.

Zamordyzm

Dyktatury na świecie są do siebie podobne. Podporządkowują sobie ludzi stosując te same metody, zbliżone zasady, wykorzystują identyczne mechanizmy. Dlaczego? Bo wbrew pozorom ludzie wszędzie są jednakowi. Spokojnie więc można wobec nich stosować tę samą socjotechnikę, która sprawdziła się już gdzieś indziej, albo w innych czasach. Często się dziwimy, jak to możliwe, że na Kubie, albo na przykład w Korei Północnej kilka osób na dziesięciolecia mogło otumanić całe miliony, ale podobnie działo się przecież w komunistycznych Chinach, czy w Rosji. W Polsce też! Czyli wielkość populacji nie ma znaczenia.

4 CZERWCA

Jak to było z listą krajową w czerwcu 1989 roku

Będąc osobą starszą o niemal ćwierć wieku od Pana Prezydenta, doskonale pamiętam sprawę listy krajowej i uważam, że jest interesująca i warta przypomnienia, szczególnie dla młodszego pokolenia.

4. czerwca - Wielkie Święto

Dzień 4. czerwca 1989 r. należy uznać, obok 11. listopada 1918 r., za najważniejszy dzień w najnowszej historii Polski. Tak jak wówczas przekreślona została zbrodnia rozbiorów, tak 4. czerwca 1989 r. przezwyciężona została narzucona z zewnątrz dyktatura. Dlatego prędzej czy później ten dzień będzie obchodzony jako państwowe święto.

DZIEŃ DZIECKA

Nie bądźmy dziećmi

Moi Państwo, w Dniu Dziecka, serdecznie pozdrawiam i całuję wszystkie Dzieci, życzę Im wszystkiego, wszystkiego dobrego. Ale w tym dniu, odzywam się przede wszystkim do nas dorosłych, nie bądźmy dziećmi, pamiętajmy że szczęście, dobro, spokój, bezpieczeństwo, przyszłość i wszystko co dotyczy dzieci, zależy od nas dorosłych! Bądźmy dorośli, odpowiedzialni, sprawiedliwi, kochajmy, bądźmy tolerancyjni, czuli, starajmy się rozumieć dzieci. Myślmy o nich! przestańmy je karać za własne życie. Nie myślmy tylko o sobie!

Dramat nad Tamizą. Farsa nad Wisłą

Przez kilka dni trwało kłopotliwe oczekiwanie. Kto pęknie pierwszy: Beata czy Frans? Podobno kompromis jest "w zasięgu ręki". To myślenie, podobne po obu stronach sporu, jest przejawem zupełnego braku zrozumienia, co jest naprawdę grane w tej chwili w Europie. Chcę unikać wielkich słów, ale na naszych oczach rodzi się Nowa Europa. Proces ten można śledzić na dwóch scenach.

RECENZJE

Borzym na tropach Mitchell

Monika Borzym, jako druga polska wokalistka w ostatnich latach mierzy się z piosenkami Joni Mitchell. Z powodzeniem.

Posłanka PiS, która zdetronizowała nawet samą Krystynę Pawłowicz

Światło jupiterów skupiło się na posłance Krynickiej za sprawą wkładki domacicznej, która – zdaniem posłanki – mogłaby przeszkadzać sumieniom fizjoterapeutów w wykonywaniu masaży i naciąganiu kręgosłupów pacjentów.

0
0