NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Pamięć o bohaterach polskiej gospodarki

  Młode pokolenie nie uważa patriotyzmu za coś anachronicznego, niepasującego do świata XXI wieku. Bo też prawdziwy, otwarty patriotyzm, zbudowany na tym, co łączy, nie stoi w sprzeczności z wydarzeniami wokół nas. To zjawisko jak najbardziej pozytywne, pozwala bowiem przezwyciężać polskie kompleksy, poczucie cywilizacyjnej niższości, absurdalne przekonanie, że jesteśmy w Zjednoczonej Europie na łaskawym chlebie. Ten patriotyzm to duma z przeszłości – lecz nie bezkrytyczna. Odczuwam jednak brak bardzo ważnego aspektu: pielęgnowania pamięci o polskich sukcesach na niwie gospodarczej.

 • Hybrydowa wojna z gospodarką

  Państwowy budżet, wiecznie dziurawy, teraz będzie musiał podołać nowym wyzwaniom. Program „Rodzina 500 plus” już ruszył, trwają przygotowania do uruchomienia nie mniej ambitnego programu „Mieszkanie Plus” – a to rokrocznie miliardy złotych stałych wydatków ze strony państwa. Załatanie budżetowych dziur stało się kwestią o pierwszorzędnym znaczeniu. Tymczasem obok fiskusa każdego roku przepływają dziesiątki miliardów złotych.

 • Kobiety i pieniądze

  W ubiegły piątek byłam na Kongresie Kobiet. Po raz pierwszy, ale mam nadzieję, że nie ostatni. Cieszę się, że mogłam wystąpić na sesji plenarnej i zabrać głos. Zastanawiałam się, od czego zacząć, bo jest przecież tyle tematów. Opowiedziałam o moim doświadczeniu życiowym i o tym, że pewnego dnia postanowiłam przełożyć „zwrotnicę mojego życia”. Wiele kobiet siedzących na sali przechodziło podobne zakręty albo zna kogoś takiego osobiście.

 • Z gospodarką jak z oponą, czyli PiS w natarciu

  To, co charakteryzuje PiS to lekceważenie dla wszystkich, którzy myślą inaczej i mają odwagę tymi przemyśleniami dzielić się głośno z opinią publiczną. I nie ma znaczenia, czy krytyczne uwagi wypowiada opozycja, środowiska opiniotwórcze, demokratyczne instytucje krajowe i zagraniczne. PiS nie czuje respektu przed nikim – nie liczą się autorytety, nie liczy się głos społeczeństwa – rządzący są dziś na wojnie ze wszystkimi.

 • Patriotyzm w głowie i portfelu

  Nowoczesny patriotyzm to również patriotyzm ekonomiczny. To świadome i ciągłe wybieranie rodzimych produktów, dzięki czemu pobudzana jest wewnętrzna konsumpcja przynosząca zyski polskim producentom oraz - w postaci podatków - polskiemu państwu.

 • Nic się nie stało. Polacy, nic się nie stało

  Narodowa Telewizja przeoczyła fakt, że Polska będzie musiała płacić wyższe odsetki za pożyczanie pieniędzy za granicą. W sumie nie ma się co dziwić, że Telewizja sprawę skrzętnie ukryła, ponieważ podwyżka ani nie jest dobra dla Polaków, ani nie świadczy dobrze o polityce rządu. I w żadnym wypadku nie pasuje do obowiązującej tam propagandy sukcesu.

 • Wielcy, cenni, szanowani odchodzą… Godnych następców brakuje

  Właśnie odeszła Zyta Gilowska. Ostatnio postać dość odległa Platformie Obywatelskiej. Nie ma to dla mnie większego znaczenia. Była bez wątpienia cenną postacią życia politycznego. Autentyczna, sprawna, inteligentna, przekonująca, z wielką wiedzą i bez wątpienia szczerymi intencjami dbania o interes państwa. Odpowiedzialna. Pamiętam, jak zdecydowanie reagowała na zadania otrzymane na ostatnią chwilę, zbyt późno. Odpowiadała, że w nocy śpi, a nie pracuje. I poleca to innym. Odmawiała przyjęcia pracy po nocach. Ostro. Rano zawsze była przygotowana. Cała pani Profesor. Bezkompromisowa i jednocześnie oddana sprawie.