NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Nie można spać spokojnie

  Można z dystansem podchodzić do ocen agencji ratingowych, szczególnie, jeśli te nie kryją, że na te oceny ma wpływ bieżąca polityka. Można z dystansem słuchać katastroficznych prognoz ortodoksyjnych liberałów i przeciwników rozbudowanej polityki socjalnej. Nie można jednak przymykać oczu na twarde dane dotyczące gospodarki. Tym bardziej, gdy – jak w przypadku Polski – dane te budzą niepokój. Nie ma jeszcze powodów do paniki i do czarnowidztwa, jednak lekceważenie negatywnych sygnałów byłoby po prostu dużą nieodpowiedzialnością.

 • Ze Świnoujścia nad Morze Czarne

  Kończą się wakacje, sezon forów gospodarczych czas zacząć. Wrzesień i październik są pod tym względem wyjątkowo obfite. Forum Ekonomicznego Krynicy-Zdroju i Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie nie ma co zachwalać – mają wyrobioną markę. Ale na Krynicy i Sopocie świat spotkań ekspertów się nie kończy. Między jednym wydarzeniem a drugim – dokładnie w połowie września – odbędzie się inna interesująca impreza, mianowicie ósma edycja świnoujskiego Baltic Business Forum.

 • Pamięć o bohaterach polskiej gospodarki

  Młode pokolenie nie uważa patriotyzmu za coś anachronicznego, niepasującego do świata XXI wieku. Bo też prawdziwy, otwarty patriotyzm, zbudowany na tym, co łączy, nie stoi w sprzeczności z wydarzeniami wokół nas. To zjawisko jak najbardziej pozytywne, pozwala bowiem przezwyciężać polskie kompleksy, poczucie cywilizacyjnej niższości, absurdalne przekonanie, że jesteśmy w Zjednoczonej Europie na łaskawym chlebie. Ten patriotyzm to duma z przeszłości – lecz nie bezkrytyczna. Odczuwam jednak brak bardzo ważnego aspektu: pielęgnowania pamięci o polskich sukcesach na niwie gospodarczej.

 • Hybrydowa wojna z gospodarką

  Państwowy budżet, wiecznie dziurawy, teraz będzie musiał podołać nowym wyzwaniom. Program „Rodzina 500 plus” już ruszył, trwają przygotowania do uruchomienia nie mniej ambitnego programu „Mieszkanie Plus” – a to rokrocznie miliardy złotych stałych wydatków ze strony państwa. Załatanie budżetowych dziur stało się kwestią o pierwszorzędnym znaczeniu. Tymczasem obok fiskusa każdego roku przepływają dziesiątki miliardów złotych.

 • Kobiety i pieniądze

  W ubiegły piątek byłam na Kongresie Kobiet. Po raz pierwszy, ale mam nadzieję, że nie ostatni. Cieszę się, że mogłam wystąpić na sesji plenarnej i zabrać głos. Zastanawiałam się, od czego zacząć, bo jest przecież tyle tematów. Opowiedziałam o moim doświadczeniu życiowym i o tym, że pewnego dnia postanowiłam przełożyć „zwrotnicę mojego życia”. Wiele kobiet siedzących na sali przechodziło podobne zakręty albo zna kogoś takiego osobiście.

 • Z gospodarką jak z oponą, czyli PiS w natarciu

  To, co charakteryzuje PiS to lekceważenie dla wszystkich, którzy myślą inaczej i mają odwagę tymi przemyśleniami dzielić się głośno z opinią publiczną. I nie ma znaczenia, czy krytyczne uwagi wypowiada opozycja, środowiska opiniotwórcze, demokratyczne instytucje krajowe i zagraniczne. PiS nie czuje respektu przed nikim – nie liczą się autorytety, nie liczy się głos społeczeństwa – rządzący są dziś na wojnie ze wszystkimi.

 • Patriotyzm w głowie i portfelu

  Nowoczesny patriotyzm to również patriotyzm ekonomiczny. To świadome i ciągłe wybieranie rodzimych produktów, dzięki czemu pobudzana jest wewnętrzna konsumpcja przynosząca zyski polskim producentom oraz - w postaci podatków - polskiemu państwu.