NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • 17. września 1939 - koniec początku

  W niedzielę 17. września na walczącą z Niemcami Polskę uderzyły oddziały Armii Czerwonej. Bez wypowiedzenia wojny, tak samo jak Niemcy, łamiąc wszystkie umowy, pakty i traktaty wojska sowieckie w porozumieniu z hitlerowskimi Niemcami napadły na Polskę przekreślając najmniejszą choćby szansę na dłuższy zorganizowany opór. W sensie militarnym Polska wojnę już przegrała, a po bitwie nad Bzurą pozostawały jedynie otoczone i odcięte zgrupowania polskie, głównie w dużych miastach i na tzw. Przedmościu Rumuńskim, czyli terytorium przylegającym do Rumunii oraz w kilku innych województwach wschodnich. W sensie politycznym zajęcie Polski przez Niemcy był to zaledwie koniec początku.

 • O fałszowaniu historii

  W ostatnim czasie ze smutkiem obserwuję rozmaite próby fałszowania historii. Dopóki rzecz sprowadzała się do mało akademickich polemik o plusach i minusach określonych wydarzeń czy rolach poszczególnych bohaterów można było je tolerować, jako element rozgrywek wyłącznie politycznych.

 • O bohaterstwie

  Nie wiem jak oceniać dzisiejszą rocznicę, z jednej strony wspominane są wydarzenia przełomowe, które rozpoczęły na dobre polski marsz do upragnionej wolności, ale z drugiej strony mam wrażenie, że niestety zapominamy o architektach tamtych wydarzeń, a chyba powinniśmy im być wdzięczni za to czego dokonali.

 • Wyrzucanie wrogów z grobu

  W ostatnim okresie pojawił się problem grobów przedstawicieli władzy komunistycznej w Polsce znajdujących się na Powązkach Wojskowych.

 • W obronie Machcewicza - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

  Prof. Paweł Machcewicz nie potrzebuje obrony. Wysiłki jego zespołu, a zwłaszcza dorobek związany z samą realizacją Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku już tak.

 • Ratujmy Muzeum Techniki!

  Pisuję na tej stronie (między innymi) o historii techniki. Piszę na ten temat także popularnonaukowe felietony w gazetach, wygłaszam pogadanki radiowe, kilka razy zdarzyło mi się także mówić o tym w telewizji. Nie jest to może wątek dominujący w mojej działalności popularyzatorskiej, ale robię to na tyle często, że mam prawo uważać siebie sympatyka historii techniki. Dlatego nie mogę milczeć, gdy dzieje się coś bardzo złego z Muzeum Techniki i Przemysłu NOT.

 • Wilimowski

  Ernest Wilimowski. Gwiazda polskiej i niemieckiej piłki nożnej. Dla jednych bohater, dla innych zdrajca, a dla jeszcze innych przykład poplątanego śląskiego życia. Kiedy w zapowiedziach wydawniczych przeczytałem, że Milijenko Jergović wziął na tapetę tego piłkarza, pomyślałem, że oto świat się kończy, że niedługo gdzieś urodzi się ciele o dwóch głowach, albo, że to tylko pretekst do napisania o czymś więcej, o czymś, do czego piłka nożna jest tylko pretekstem przyciągającym czytelnika.