NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Wyrzucanie wrogów z grobu

  W ostatnim okresie pojawił się problem grobów przedstawicieli władzy komunistycznej w Polsce znajdujących się na Powązkach Wojskowych.

 • W obronie Machcewicza - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

  Prof. Paweł Machcewicz nie potrzebuje obrony. Wysiłki jego zespołu, a zwłaszcza dorobek związany z samą realizacją Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku już tak.

 • Ratujmy Muzeum Techniki!

  Pisuję na tej stronie (między innymi) o historii techniki. Piszę na ten temat także popularnonaukowe felietony w gazetach, wygłaszam pogadanki radiowe, kilka razy zdarzyło mi się także mówić o tym w telewizji. Nie jest to może wątek dominujący w mojej działalności popularyzatorskiej, ale robię to na tyle często, że mam prawo uważać siebie sympatyka historii techniki. Dlatego nie mogę milczeć, gdy dzieje się coś bardzo złego z Muzeum Techniki i Przemysłu NOT.

 • Wilimowski

  Ernest Wilimowski. Gwiazda polskiej i niemieckiej piłki nożnej. Dla jednych bohater, dla innych zdrajca, a dla jeszcze innych przykład poplątanego śląskiego życia. Kiedy w zapowiedziach wydawniczych przeczytałem, że Milijenko Jergović wziął na tapetę tego piłkarza, pomyślałem, że oto świat się kończy, że niedługo gdzieś urodzi się ciele o dwóch głowach, albo, że to tylko pretekst do napisania o czymś więcej, o czymś, do czego piłka nożna jest tylko pretekstem przyciągającym czytelnika.

 • Gomułka wiecznie żywy!

  „Na pobojowisku żerują nieraz szakale. Na czarnym poznańskim czwartku usiłuje żerować czarna reakcja. Tego żeru należy ją pozbawić. [...] Z tej tragedii nikomu nie wolno robić bohaterstwa. Zdarzają się nawet w rodzinach tragiczne wypadki. I chociaż rodzina dotknięta takim nieszczęściem nigdy o nim zapomnieć nie może, to zawsze stara się jak najgłębiej zapuścić na swoją tragedię żałobną kurtynę milczenia.”

 • 40. Rocznica Radomskiego Czerwca

  25 czerwca 1976 r. w reakcji na rządowe zapowiedzi podwyżek cen żywności zastrajkowało 55 - 70 tys. robotników w 10 województwach w ponad 90 dużych zakładach przemysłowych, min. w Radomiu,.....

 • Poznański Czerwiec i szantaż Macierewicza

  Zbliża się 60-ta rocznica protestu w Poznaniu, która przeszła do historii jako Poznański Czerwiec. W proteście przeciwko pogarszającym się warunkom życia pracownicy największych zakładów pracy w Poznaniu 28. czerwca 1956 roku porzucili pracę i wyszli na ulice. Manifestacja ta szybko...