NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • 40. Rocznica Radomskiego Czerwca

  25 czerwca 1976 r. w reakcji na rządowe zapowiedzi podwyżek cen żywności zastrajkowało 55 - 70 tys. robotników w 10 województwach w ponad 90 dużych zakładach przemysłowych, min. w Radomiu,.....

 • Poznański Czerwiec i szantaż Macierewicza

  Zbliża się 60-ta rocznica protestu w Poznaniu, która przeszła do historii jako Poznański Czerwiec. W proteście przeciwko pogarszającym się warunkom życia pracownicy największych zakładów pracy w Poznaniu 28. czerwca 1956 roku porzucili pracę i wyszli na ulice. Manifestacja ta szybko...

 • Poznański Czerwiec a sprawa smoleńska

  Propozycja ministra obrony narodowej w sprawie odczytania nazwisk ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem podczas obchodów 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca jest trafna i uczciwa. Została co prawda wzmocniona groźbą wycofania asysty honorowej żołnierzy, ale to nie zmienia faktu, że minister Antoni Macierewicz chce sensownie umacniać pamięć o zmarłych.

 • 4. czerwca - Wielkie Święto

  Dzień 4. czerwca 1989 r. należy uznać, obok 11. listopada 1918 r., za najważniejszy dzień w najnowszej historii Polski. Tak jak wówczas przekreślona została zbrodnia rozbiorów, tak 4. czerwca 1989 r. przezwyciężona została narzucona z zewnątrz dyktatura. Dlatego prędzej czy później ten dzień będzie obchodzony jako państwowe święto.

 • Jak to było z listą krajową w czerwcu 1989 roku

  Prezydent Andrzej Duda po powrocie z Włoch w dniu 4 czerwca oświadczył między innymi: „Bo przecież 4 czerwca 1989 r. Solidarność i Polacy, my jako naród, odrzuciliśmy listę krajową, powiedzieliśmy „nie” dla listy krajowej, czyli dla funkcjonariuszy komunistycznego systemu PZPR, którzy na tej liście byli. Polacy tej listy nie zaakceptowali, a jednak później tych ludzi wprowadzono do Sejmu".

 • ŚWIĘTO WOLNOŚCI (?)

  Stało się już tradycją, że coraz szersze kręgi społeczne świętowały radośnie w dniu 4 czerwca, który stał się symbolem społecznego pokojowego zwycięstwa nad dyktaturą komunistyczną. W tym roku również cieszyliśmy się, ale tylko ze wspomnienia o 4 czerwca 1989 roku.

 • Walczmy o wolność myślenia

  Słabo pamiętam szare czasy komunizmu, bo należę do pokolenia, które w 1989 r. dziecięciem było. Większość absurdów i uciążliwości znam raczej z filmów Barei. Jednak 4 czerwca jest również moim świętem.