NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Narwik

  Czyli o kulisach braterstwa broni.

 • Bieżeństwo 1915

  Rok 1915. Armia Imperium Romanowów po raz drugi ujawniła swoją słabość. Musi oto opuścić zachodnie gubernie rosyjskiego Imperium. W myśl zasady pozostawiania za sobą spalonej ziemi ewakuowane są warszawskie fabryki, zaś chłopi ze ściany wschodniej współczesnej nam Polski, skłaniani lub wręcz zmuszani do porzucenia swych domostw i uciekania na wschód. Tak się rozpoczęła zapomniana tragedia XX wieku. Bieżeństwo 1915.

 • 17. września 1939 - koniec początku

  W niedzielę 17. września na walczącą z Niemcami Polskę uderzyły oddziały Armii Czerwonej. Bez wypowiedzenia wojny, tak samo jak Niemcy, łamiąc wszystkie umowy, pakty i traktaty wojska sowieckie w porozumieniu z hitlerowskimi Niemcami napadły na Polskę przekreślając najmniejszą choćby szansę na dłuższy zorganizowany opór. W sensie militarnym Polska wojnę już przegrała, a po bitwie nad Bzurą pozostawały jedynie otoczone i odcięte zgrupowania polskie, głównie w dużych miastach i na tzw. Przedmościu Rumuńskim, czyli terytorium przylegającym do Rumunii oraz w kilku innych województwach wschodnich. W sensie politycznym zajęcie Polski przez Niemcy był to zaledwie koniec początku.

 • O fałszowaniu historii

  W ostatnim czasie ze smutkiem obserwuję rozmaite próby fałszowania historii. Dopóki rzecz sprowadzała się do mało akademickich polemik o plusach i minusach określonych wydarzeń czy rolach poszczególnych bohaterów można było je tolerować, jako element rozgrywek wyłącznie politycznych.

 • O bohaterstwie

  Nie wiem jak oceniać dzisiejszą rocznicę, z jednej strony wspominane są wydarzenia przełomowe, które rozpoczęły na dobre polski marsz do upragnionej wolności, ale z drugiej strony mam wrażenie, że niestety zapominamy o architektach tamtych wydarzeń, a chyba powinniśmy im być wdzięczni za to czego dokonali.

 • Wyrzucanie wrogów z grobu

  W ostatnim okresie pojawił się problem grobów przedstawicieli władzy komunistycznej w Polsce znajdujących się na Powązkach Wojskowych.

 • W obronie Machcewicza - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

  Prof. Paweł Machcewicz nie potrzebuje obrony. Wysiłki jego zespołu, a zwłaszcza dorobek związany z samą realizacją Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku już tak.