NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Józef Piłsudski, dyktator

  To bardzo niewygodna data. Niewygodna dla naszych elit, ślepo wpatrzonych w blask marszałkowskich szlifów oraz ujmujący blask jego kasztanki. Józef Piłsudski 12 maja 1926 roku wprowadził w Polsce zamach stanu oraz kilkunastoletnią dyktaturę. 90-ta rocznica zamachu jest dobrą okazją, aby przypomnieć, że ofiar sanacyjnej dyktatury było bardzo dużo.

 • Przeciek

  Czyli o tym, że nadciąga dyktatura Rok 1972 już od pierwszych dni zwiastował światu wielkie zmiany. 5 stycznia Prezydent Richard Nixon ogłosił rozpoczęcie programu załogowych lotów kosmicznych przy użyciu wahadłowców, a siedem dni później zapowiedział ewakuację wojsk z Wietnamu. Ale jeszcze większym szokiem była wizyta, którą 21 lutego 38. Prezydent USA złożył... w komunistycznych Chinach. 22 maja 1972 Nixon poszedł jeszcze dalej, składając wizytę w Moskwie jako 1. Prezydent Stanów Zjednoczonych w historii. Motywy tej pokojowej krucjaty były oczywiste. USA uginały się pod ciężarem drogiej i niepopularnej wojny, a to w sposób zasadniczy moderowało nastroje amerykańskich wyborców. Dla prezydenta ubiegającego się o reelekcję powyższe miało zasadnicze znaczenie; trudno się zatem dziwić, że Ameryka znalazła się na drodze do rozprężenia. Owa zmiana nie wszystkim się, rzecz jasna, spodobała, a już najmniej - tradycyjnym sponsorom Republikanów. Nixon mógł się czuć pewnie tym bardziej, że jego zwycięstwo zdawały się zapowiadać przedwyborcze notowania. Notowania na tyle wysokie, aby Richard Nixon, miast mozolnego kolędowania po amerykańskim interiorze, mógł się poświęcić międzynarodowej polityce.

 • Lekcja nr 2 - Myśl jak Edison

  Pewnej nocy, kiedy fabryka Thomasa Edisona płonęła. On już wyobrażał sobie nową, lepszą z innowacyjnymi udogodnieniami, by ta kolejna się nie spaliła. W tym samym czasie poprosił syna by obudził mamę, by nie przegapiła tego spektakularnego widowiska. Był optymistą i innowatorem. Czy nie trzeba dokładnie w ten sposób podchodzić do filmu i nowych projektów?

 • Jeszcze RAZ o rodzinie Ulmów

  Rafał Ziemkiewicz o prawie Polski do selektywnej pamięci.

 • Seryjny samobójca z Giermanji

  Czyli o tym, że racja stanu ma swoje wymagania. Fala terroru, która przelewa się obecnie przez Europę, wyzwoliła typowe dla mediów zainteresowanie rekordami, które padły już w tej dziedzinie. W podsumowaniach celują zwłaszcza media elektroniczne, a zgrabne infografiki udowadniają, iż rozmiary zbrodni były znacznie większe w latach 70. i 80. I choć pojawiały się różne teorie odnośnie daty narodzin współczesnej walki politycznej przy użyciu broni i bomb, badaczom umyka przykład kliniczny, a jednocześnie niezwykle istotny.

 • Szafy kupię z zawartością… czyli nic o Wałęsie, za to o kwocie zmniejszającej podatek i minimalnym wynagrodzeniu

  Wiem, że podniesienie kwoty wolnej od podatku, to przede wszystkim obniżenie dochodów samorządów. Ale to chyba dobry czas, żeby porozmawiać o tym, że ten system się nie sprawdza. Że ciągniemy ten wózek tylko dlatego, że z tego kraju wyjechało „kilka” osób. A "kilkorgu" więcej nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Dlatego teczki wypadły z szafy? Jest tyle, żeby wypadało do końca kadencji?

 • Wybieram przyszłość

  Zawsze gdy do władzy dochodzi prawica Polską zaczynają rządzić teczki. Tak jest i tym razem. Od kilku dni trwa kolejna, ponura afera teczkowa. W związku z tym mam pytania do polityków prawicy: