NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Ilu żydowskich skrzypków ma twoja orkiestra?

  Tekst powstał po publikacji Newsweeka na temat pochodzenia potencjalnej Pierwszej Damy. Pierwotnie opublikowany na moim blogu piotrkadlcik.pl. Do jego powtórnej publikacji zachęcił mnie tekst, który pojawił się w Gazecie Wyborczej: Skąd w PiS nerwowość na wieść o teściu Dudy? Dla jego elektoratu żydowskie pochodzenie to sprawa podejrzana.

 • Stolperstein dla Sprawiedliwych

  Powinienem chyba zacząć od Babci. Zawsze tak Ją nazywałem – nawet wtedy, gdy już wiedziałem, że nie jest moją biologiczną babcią a Sprawiedliwą (to przyszło później), która uratowała z Zagłady moją Matkę.

 • Antysemityzm zagości w Muzeum Historii Żydów Polskich?

  Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza do dyskusji organizację, która za wzór cnót obywatelskich uznaje antysemitę.

 • W obronie Żydów. Raz jeszcze

  MADRYT – Mimo imponujących tłumnych marszów jedności, jakie odbyły się w całej Francji, niedawny atak na redakcję satyrycznego tygodnika Charlie Hebdo nie oznacza, że wolność wypowiedzi jest w zachodniej Europie w jakimkolwiek poważnym stopniu zagrożona. Ani też że islamski radykalizm właśnie ogarnia lub zmienia zachodnie społeczeństwa. Ujawnia jednak mniej nagłaśniane niebezpieczeństwo – odradzanie się dyskryminacji i przemocy wobec europejskich Żydów.

 • Baron, Żydzi i naziści

  Utarło się takie przekonanie, że doły społeczne, lumpenproletariat i drobnomieszczaństwo popierało nazizm, zaś arystokracja dbała o Wielkie Niemcy i gardziła nazistami. Mit ten był podtrzymywany przez lata, niestety również za sprawą niezrównanej Marion von Donhoff. Ten mit stara się obalić Jutta Ditfurth, rozliczając przeszłość własnej rodziny.

 • (Nie)winny rytuał

  Trybunał Konstytucyjny zadecydował wczoraj, że zakaz uboju rytualnego podjęty w lipcu zeszłego roku przez Sejm RP jest niezgodny z konstytucją. Wbrew nadziejom obrońców zwierząt ten zakaz od początku jeśli nie był niezgodny, to na pewno posiadał domniemanie konstytucyjnej niezgodności. Pisałam już o tym w zeszłym roku, gdy kwestia ta po raz kolejny - tak jak i teraz -była gorącym tematem medialnym. Od razu tez pojawiały się też w tym kontekście komentarze na temat prymitywizmu i zacofania religii żydowskiej i islamskiej. Ale bez względu na to, co myślimy na temat religii, wolność do praktykowania zasad religijnych, do których ubój rytualny już od wieków istnienia religii żydowskiej i islamu się zalicza, jest jedną z podstaw konstytucji demokratycznej Polski i został jako taki zatwierdzony ustawą z roku 1997 jako element prawa do wyznawania religii.

 • Marysi Sokołowskiej wysyłamy książkę...

  Dołączamy do niej list otwarty skierowany do tej licealistki z Gorzowa Wielkopolskiego. Oto jego treść.