NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Upomnij się o nich, Ojcze Święty

  Ojcze Święty, Ten list jest z Polski, gdzie nazwany zostanie zdradą oraz żydowskim, gejowskim i komunistycznym donosem, jak wskazuje doświadczenie."Prawdziwi patrioci" z polskich organizacji pozdrawiających się hitlerowskim pozdrowieniem, którzy walczą o Polskę katolicką i tylko dla Polaków, posuną się do gróźb podobnych do tych, jakie Ty, Ojcze Święty, otrzymywałeś od mafii w Argentynie.

 • Pamiętnik Mary Berg

  Dojrzewanie w warszawski getcie. Samo to zdanie wywołuje przerażenie. Czy możemy wyobrazić sobie bardziej potworne miejsce do wkraczania w dorosłość? Czy możliwa jest pierwsza miłość w takim miejscu, przyjaźń czy normalna edukacja? Jak na tę rzeczywistość patrzy nastolatka, która w normalnych warunkach martwiłaby się o nowe pantofelki, fryzurę czy zazdrościłaby koleżance powodzenia w miłości? Każdy, kto ma nastoletnią córkę zasmuci się patrząc na okładkę tej książki. Zestawienie dwóch atrakcyjnych, jeszcze nie kobiet, ale już nie dziewczynek, z niemieckim żandarmem, nie wywołuje pozytywnych reakcji….

 • Syn Szawła. Obowiązki pamięci w dniu rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

  W dniu rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim pamięć jest obowiązkiem. Warszawską historię fabulanie pokazywał Polański w "Pianiście". Węgierski reżyser László Nemes zrealizował natomiast niezwykle poruszający obraz niezłomnej walki o godność w Auschwitz. O filmie "Syn Szawła".

 • Ilu żydowskich skrzypków ma twoja orkiestra?

  Tekst powstał po publikacji Newsweeka na temat pochodzenia potencjalnej Pierwszej Damy. Pierwotnie opublikowany na moim blogu piotrkadlcik.pl. Do jego powtórnej publikacji zachęcił mnie tekst, który pojawił się w Gazecie Wyborczej: Skąd w PiS nerwowość na wieść o teściu Dudy? Dla jego elektoratu żydowskie pochodzenie to sprawa podejrzana.

 • Stolperstein dla Sprawiedliwych

  Powinienem chyba zacząć od Babci. Zawsze tak Ją nazywałem – nawet wtedy, gdy już wiedziałem, że nie jest moją biologiczną babcią a Sprawiedliwą (to przyszło później), która uratowała z Zagłady moją Matkę.

 • Antysemityzm zagości w Muzeum Historii Żydów Polskich?

  Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza do dyskusji organizację, która za wzór cnót obywatelskich uznaje antysemitę.

 • W obronie Żydów. Raz jeszcze

  MADRYT – Mimo imponujących tłumnych marszów jedności, jakie odbyły się w całej Francji, niedawny atak na redakcję satyrycznego tygodnika Charlie Hebdo nie oznacza, że wolność wypowiedzi jest w zachodniej Europie w jakimkolwiek poważnym stopniu zagrożona. Ani też że islamski radykalizm właśnie ogarnia lub zmienia zachodnie społeczeństwa. Ujawnia jednak mniej nagłaśniane niebezpieczeństwo – odradzanie się dyskryminacji i przemocy wobec europejskich Żydów.