NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Stolperstein dla Sprawiedliwych

  Powinienem chyba zacząć od Babci. Zawsze tak Ją nazywałem – nawet wtedy, gdy już wiedziałem, że nie jest moją biologiczną babcią a Sprawiedliwą (to przyszło później), która uratowała z Zagłady moją Matkę.

 • Antysemityzm zagości w Muzeum Historii Żydów Polskich?

  Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza do dyskusji organizację, która za wzór cnót obywatelskich uznaje antysemitę.

 • W obronie Żydów. Raz jeszcze

  MADRYT – Mimo imponujących tłumnych marszów jedności, jakie odbyły się w całej Francji, niedawny atak na redakcję satyrycznego tygodnika Charlie Hebdo nie oznacza, że wolność wypowiedzi jest w zachodniej Europie w jakimkolwiek poważnym stopniu zagrożona. Ani też że islamski radykalizm właśnie ogarnia lub zmienia zachodnie społeczeństwa. Ujawnia jednak mniej nagłaśniane niebezpieczeństwo – odradzanie się dyskryminacji i przemocy wobec europejskich Żydów.

 • Baron, Żydzi i naziści

  Utarło się takie przekonanie, że doły społeczne, lumpenproletariat i drobnomieszczaństwo popierało nazizm, zaś arystokracja dbała o Wielkie Niemcy i gardziła nazistami. Mit ten był podtrzymywany przez lata, niestety również za sprawą niezrównanej Marion von Donhoff. Ten mit stara się obalić Jutta Ditfurth, rozliczając przeszłość własnej rodziny.

 • (Nie)winny rytuał

  Trybunał Konstytucyjny zadecydował wczoraj, że zakaz uboju rytualnego podjęty w lipcu zeszłego roku przez Sejm RP jest niezgodny z konstytucją. Wbrew nadziejom obrońców zwierząt ten zakaz od początku jeśli nie był niezgodny, to na pewno posiadał domniemanie konstytucyjnej niezgodności. Pisałam już o tym w zeszłym roku, gdy kwestia ta po raz kolejny - tak jak i teraz -była gorącym tematem medialnym. Od razu tez pojawiały się też w tym kontekście komentarze na temat prymitywizmu i zacofania religii żydowskiej i islamskiej. Ale bez względu na to, co myślimy na temat religii, wolność do praktykowania zasad religijnych, do których ubój rytualny już od wieków istnienia religii żydowskiej i islamu się zalicza, jest jedną z podstaw konstytucji demokratycznej Polski i został jako taki zatwierdzony ustawą z roku 1997 jako element prawa do wyznawania religii.

 • Marysi Sokołowskiej wysyłamy książkę...

  Dołączamy do niej list otwarty skierowany do tej licealistki z Gorzowa Wielkopolskiego. Oto jego treść.

 • „Żydzi XXI wieku” to ciągle żydzi, a nie muzułmanie

  W tym tygodniu minęły dwa lata, od kiedy muzułmanin Mohammed Merah zabił trójkę żydowskich dzieci i rabina w Tuluzie. Byłoby oczywiście lepiej, gdybyśmy mogli powiedzieć, że to wyjątek i pojedynczy przypadek nienawiści, ale niestety antysemityzm rozwija się w Europie, a jego jednym z motorów napędowych są młodzi muzułmanie.