NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Polak burmistrzem Londynu? Tuż przed ewentualnym Brexitem

  5 maja - w cieniu Brexitu - odbywają się wybory na burmistrza Londynu. Mamy wyrazistego polskiego kandydata. 23 czerwca - referendum decydujące o przyszłości Polaków w "17-tym województwie" - Wielka Brytania decyduje, czy jest za pozostaniem w Unii.

 • Brexit. Rozłamowi konspiratorzy

  PARYŻ – Nie da się zaprzeczyć, że istnieje możliwość, iż Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Przez dziesięciolecia wpływowi brytyjscy politycy nie kryli swej niechęci do Europy. W rezultacie eurosceptycyzm w Zjednoczonym Królestwie znacznie się umocnił. Kiedy 23 lipca odbędzie się brytyjskie referendum w sprawie członkostwa w UE, wielu wyborców być może nie zechce zagłosować za pozostaniem ich kraju w Unii.

 • Brexit odwołany

  LONDYN – Spośród wielu egzystencjalnych wyzwań stojących przed Unią Europejską w tym roku – takich jak problem uchodźców, populizm w polityce, narzucane przez Niemców oszczędności, bankructwo państwa w Grecji, a może i w Portugalii – jeden kryzys zmierza do pozytywnego końca. Wielka Brytania nie będzie głosować za wyjściem z Unii Europejskiej.

 • Brexit niepatriotyczny

  PARYŻ – W najbliższych latach Stany Zjednoczone, Chiny i Unia Europejska, pod warunkiem pozostania w niej Wielkiej Brytanii, będą decydowały o kształcie współczesnego świata. Z tego powodu członkostwo we wspólnocie europejskiej jest dla Zjednoczonego Królestwa jedynym sposobem zapewnienia sobie „przyszłości na miarę swej historii”. Ta refleksja mogłaby pochodzić wprost od starej francuskiej idei kontynuacji wielkości dzięki integracji na Starym Kontynencie. W rzeczywistości jednak jej autorem jest były brytyjski premier z Partii Pracy – Gordon Brown.

 • Czy Cameron zostanie najgorszym brytyjskim premierem?

  LONDYN – Kwestia europejska to kostucha brytyjskiej polityki – dzieli partie, osłabia rządy i niszczy kariery. Ale nigdy jeszcze stawka dotycząca tej kwestii nie była tak wysoka. Decyzja premiera Davida Camerona, by zorganizować – być może już w czerwcu – referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, może obalić jego rząd, zniszczyć jego partię polityczną i podzielić kraj.

 • Paradoks polityki tożsamościowej

  BARCELONA – Niedawne wybory w Wielkiej Brytanii to najlepszy przykład, jak kwestia tożsamości narodowej kształtuje na nowo krajobraz polityczny Europy. Szkocka Partia Narodowa, promująca lewicową wersję polityki tożsamościowej, wymiotła ze Szkocji laburzystów, a konserwatystom pozwoliła zyskać bezwzględną większość w parlamencie.

 • JOW w praktyce

  Wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii pokazują dobitnie wady jednomandatowych okręgów wyborczych. Liczba głosów przypadająca na jednego posła, w zależności od partii, waha się między 23 tysiącami a blisko 4 milionami!