NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Dlaczego Benedykt XVI musiał odejść? [wywiad]

  Jego książka wywołała międzynarodową sensację, a w samym Watykanie zapoczątkowała bieg wydarzeń, których finałem – zdaniem części włoskich dziennikarzy – miała być abdykacja papieża Benedykta XVI. Gianluigi Nuzzi w nieprzetłumaczonej jeszcze na język polski „Jego Świątobliwości” – bazując na wyniesionych z papieskiego apartamentu dokumentach – opisał watykański świat… świat pełen intryg, zawiści oraz skandali. Świat, od którego – jak sam przekonuje Nuzzi – Ojciec Święty był skutecznie odgradzany, i o którego istnieniu nie zdawał sobie sprawy.

 • Jak sprzedać całun i urazić klauna?

  Miniony tydzień obfitował w tak wiele absurdalnych wydarzeń, że postanowiłem zrobić małe zestawienie. Oto bohaterowie tygodnia. Politycy, sportowcy, duchowni. Autorzy najbardziej kuriozalnych pomysłów i najbardziej absurdalnych wypowiedzi. Doceńmy ich. To w końcu dzięki ich żartom, choćby i niezamierzonym, możemy przetrwać w czarnej nocy tego świata.

 • I Bogu dzięki

  Benedykt XVI zakończył pontyfikat. Oczy świata zwrócone są w kierunku Watykanu: kiedy zacznie się konklawe? Kogo wybiorą? Jakim człowiekiem będzie nowy papież? Sporo pojawia się też podsumowań i podziękowań. Katolicy bez wątpienia mają wiele powodów do wdzięczności. Dla mnie jednym z większych jest cierpliwe przypominanie przez emerytowanego już papieża, co jest istotą chrześcijaństwa i od czego świadome przeżywanie wiary się zaczyna.

 • Profesor Hołówka: Niewierzący powinni podziwiać papieża

  Ludziom nie mieści się w głowie, że ktoś dobrowolnie rezygnuje z wielkiego urzędu, z władzy i splendoru. Dlatego w komentarzach dotyczących decyzji Benedykta XVI dominuje krytyka jego postępowania. A ja papieża podziwiam.

 • Kościół specjalnej troski

  Benedykt odchodzi, a wraz z nim kończy się epoka specjalnej troski Watykanu o polski Kościół

 • Czy papieże będą kadencyjni?

  Czy należy się spodziewać kadencyjności pontyfikatów przyszłych papieży? Raczej nie. Najbardziej prawdopodobne rozwiązanie to utrwalenie się praktyki rezygnacji z Urzędu Piotrowego w chwili, gdy papież traci sprawność intelektualną lub zdrowie, a więc postępowanie takie, jakiemu dał początek Benedykt XVI.

 • Książki Józefa Ratzingera

  Od kiedy tłumaczka bodaj pierwszej spolszczonej książki Józefa Ratzingera – Jolanta Płoska - podarowała mi przed wielu laty jej egzemplarz, czytam w zasadzie wszystko co spod ręki najpierw pancernego kardynała, a później Benedykta XVI u nas wyszło. Bo czyta się go dobrze.