NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Profilaktyka w wirtualu, zdrowie w realu – startupy rewolucjonizują rynek usług medycznych

  Co by było, gdyby... Od tego prostego zdania zaczyna się historia większości startupów. Pewnego dnia Mark Zuckerberg pomyślał, co by było gdyby wszyscy znajomi znajdowali się w zasięgu kilku kliknięć. Podobnie pytanie zadali sobie Travis Kalanick i Garrett Camp – twórcy aplikacji Uber zastanawiając się, o ile łatwiejsze byłoby poszukiwanie taksówek, gdybyśmy nie byli w tej kwestii zdani na łaskę korporacyjnej centrali. Inwencja startupowców nie ogranicza się dzisiaj tylko do ułatwiania nam życia – wielu z nich myśli o tym, jak je chronić i poprawić jego jakość, a dzięki programom grantowym takim jak Grants4Apps, urzeczywistnienie ich wizji to dzisiaj kwestia nie lat, a miesięcy.

 • Czy technologia E Ink podbije branżę mobile?

  Wyrazistość ekranu nie budzi zastrzeżeń w każdych warunkach oświetlenia. Nie męczy wzroku. Bateria przy normalnym użytkowaniu działa nawet do kilku tygodni na jednym ładowaniu. Czy smartfon z ekranem opartym na technologii E Ink ma szansę mocno namieszać na rynku mobile, czy stanie się jedynie atrakcyjnym produktem dla bibliofili i podróżników?

 • Najlepsza poczta na smartfona

  7 grudnia 2015 r. Mailbox, startup kupiony trzy lata temu przez Dropboxa za sto milionów dolarów, który stworzył bardzo popularną aplikację do poczty na iOS wyróżniającą się możliwością odłożenia emaila na później, poinformował że przestaje świadczyć usługi od końca lutego 2016.

 • Ustawa re-use to sukces z łyżką dziegciu

  Podczas trwającego obecnie posiedzenia Senatu odbędzie się debata nad ustawą o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Senatorowie będą m.in. rozstrzygać, czy objąć nią dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Państwowego Instytutu Geologicznego. Jest więc nadzieja, że informacje sektora publicznego będące w posiadaniu tych instytucji, jak np. dane meteorologiczne, będą przekazywane nieodpłatnie do ponownego wykorzystywania, o co postulowały od dawna organizacje pozarządowe i środowiska biznesowe. Bo też są to dane szczególnie dla nich cenne, a badacze i przedsiębiorcy skarżyli się na ograniczenia i wysokie opłaty za udostępnianie danych meteorologicznych i hydrologicznych.

 • Moralność robota?

  Do tej pory budując roboty musieliśmy dbać o to, żeby były silne, szybkie i precyzyjne. Takie wymagania wiązały się z funkcjami robotów, które miały pracować przy taśmie produkcyjnej. Te same wymagania stawiamy także dzisiaj robotom wykorzystywanym do prac w przemyśle, w transporcie, w magazynach i w wielu innych miejscach.

 • O obietnicach na pierwsze strony gazet

  DAVOS – Żyjemy w niezwykłych czasach. Każdego dnia odczuwamy nowy ból głowy w związku z zaostrzającym się kryzysem – niezależnie od tego, czy jest to problem migracji, niestabilności gospodarczej, bezpieczeństwa czy zmian klimatycznych. Jednym z czynników wspólnych dla wszystkich tych złożonych i niespotykanych wcześniej wyzwań jest ubóstwo. Jego eliminacja znacznie ułatwi pokonanie tych problemów.

 • Czwarta rewolucja przemysłowa? Davos wciąż zmaga się z tymi samymi problemami…

  Na wypadek, gdyby trzeci tydzień stycznia nie był wystarczająco depresyjny, oto znów nadszedł czas, żebyśmy wybrali się do obsypanego śniegiem, górskiego miasteczka Davos na Światowe Forum Ekonomiczne.