NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Fotel, cztery koła i sztuczna inteligencja

  Dla nikogo nie ulega wątpliwości, że dotychczasowe modele komunikacji w wielkich miastach nie zdają już egzaminu. Parkingi zatłoczone prywatnymi samochodami, ulice wypełnione autobusami, taksówkami i tramwajami, zanieczyszczone powietrze i te minuty tracone w korkach, które przemnożone przez liczbę uwięzionych pasażerów dają setki lat bezproduktywnej straty czasu - to wszystko musi się zmienić.

 • Zasypiasz przy filmie? Polubisz klawiaturę All-in-One Media

  Microsoft All-in-One Media to połączenie klawiatury i myszki. Jeśli zdarza się Wam zasypiać przy ekranie telewizora lub komputera, wiecie doskonale jakim wyczynem jest podnieść rozespanego człowieka. Aby wyłączyć światło lub np. ekran, trzeba wówczas wysiłku godnego himalaisty.

 • Kto zapłaci za wprowadzenie obowiązku rejestracji kart pre-paid?

  Kilka dni temu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę antyterrorystyczną. O tym, jakie niebezpieczeństwa niesie wprowadzenie przepisów, które powstały w pośpiechu i bez konsultacji społecznych, a będą regulować ważne sfery życia obywateli, pisałem w poprzednim tekście w blogu Natemat.pl. Dziś chciałbym się skoncentrować na kwestiach związanych z nowymi obciążeniami nałożonymi na przedsiębiorców. Najlepszym przykładem tego typu negatywnych skutków regulacji jest wprowadzenie obowiązkowej rejestracji pre-paidów, czyli telefonicznych kart bezabonamentowych, które dziś możemy kupić i doładować w tysiącach punktów w całym kraju i w Internecie.

 • Profilaktyka w wirtualu, zdrowie w realu – startupy rewolucjonizują rynek usług medycznych

  Co by było, gdyby... Od tego prostego zdania zaczyna się historia większości startupów. Pewnego dnia Mark Zuckerberg pomyślał, co by było gdyby wszyscy znajomi znajdowali się w zasięgu kilku kliknięć. Podobnie pytanie zadali sobie Travis Kalanick i Garrett Camp – twórcy aplikacji Uber zastanawiając się, o ile łatwiejsze byłoby poszukiwanie taksówek, gdybyśmy nie byli w tej kwestii zdani na łaskę korporacyjnej centrali. Inwencja startupowców nie ogranicza się dzisiaj tylko do ułatwiania nam życia – wielu z nich myśli o tym, jak je chronić i poprawić jego jakość, a dzięki programom grantowym takim jak Grants4Apps, urzeczywistnienie ich wizji to dzisiaj kwestia nie lat, a miesięcy.

 • Czy technologia E Ink podbije branżę mobile?

  Wyrazistość ekranu nie budzi zastrzeżeń w każdych warunkach oświetlenia. Nie męczy wzroku. Bateria przy normalnym użytkowaniu działa nawet do kilku tygodni na jednym ładowaniu. Czy smartfon z ekranem opartym na technologii E Ink ma szansę mocno namieszać na rynku mobile, czy stanie się jedynie atrakcyjnym produktem dla bibliofili i podróżników?

 • Najlepsza poczta na smartfona

  7 grudnia 2015 r. Mailbox, startup kupiony trzy lata temu przez Dropboxa za sto milionów dolarów, który stworzył bardzo popularną aplikację do poczty na iOS wyróżniającą się możliwością odłożenia emaila na później, poinformował że przestaje świadczyć usługi od końca lutego 2016.

 • Ustawa re-use to sukces z łyżką dziegciu

  Podczas trwającego obecnie posiedzenia Senatu odbędzie się debata nad ustawą o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Senatorowie będą m.in. rozstrzygać, czy objąć nią dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Państwowego Instytutu Geologicznego. Jest więc nadzieja, że informacje sektora publicznego będące w posiadaniu tych instytucji, jak np. dane meteorologiczne, będą przekazywane nieodpłatnie do ponownego wykorzystywania, o co postulowały od dawna organizacje pozarządowe i środowiska biznesowe. Bo też są to dane szczególnie dla nich cenne, a badacze i przedsiębiorcy skarżyli się na ograniczenia i wysokie opłaty za udostępnianie danych meteorologicznych i hydrologicznych.