NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Dexter istnieje tylko w kreskówce? Rozmowa z dr hab. Emanuelem Kulczyckim

  Efektywna współpraca nauki z biznesem nie będzie w Polsce możliwa bez bardziej aktywnej roli państwa. Powinno być ono nie tylko strażnikiem reguł gry, lecz również zapewniać lepszy dostęp do finansowania oraz zaproponować system, w którym naukowiec nie będzie stał przed dylematem: publikować czy wdrażać. Duże wyzwanie stoi także przed samymi pracownikami naukowymi. Zamknięty w laboratorium, introwertyczny i nie potrafiący się komunikować Dexter to postać, która może funkcjonować tylko w kreskówce. W realnym świecie naukowiec musi umieć wyjść do ludzi oraz „sprzedać” swój pomysł biznesowi.

 • Masako Kobayashi, stulecie urodzin...

  Minęło sto lat od urodzin Masako Kobayashiego, jednego z najważniejszych - obok Kurosawy i Ichikawy - japońskich reżyserów filmowych. I jednego z tych, którzy przebojem wdarli się do światowego kina. Co można uznać za dokonania fenomenalne, albowiem wszyscy oni używali języka złożonego, wieloznacznego o dużym ładunku emocjonalnym i symbolicznym, co nie zawsze ułatwiało przeciętnemu widzowi odbiór ich dzieł. Tak, to już sto lat.

 • 5 filmów z biżuterią w roli głównej

  Cześć w kolejny w piątek! Ledwo nadążam pisać dla Was co tydzień, ale skoro cykl nazywa się „Piątki w Piątki” - co zrobić. Człowiek chce być porządny i dotrzymywać terminów musi… Więc przy okazji, kolejny trik motywacyjny: słowa mają wielką moc, i jeśli chcesz się zmusić do systematyczności, to nazwij swój projekt dniem tygodnia… Taki żart, zanim przejdę do tematu. Dziś o biżuterii. Tak, jak to często ludzie pytają, kiedy się przedstawiam: jestem „z tych” Kruków, więc temat biżuterii musiał się pojawić. Ale nie do końca w takiej formie, jak podejrzewacie. 3, 2, 1 … BAM! 5 filmów z biżuterią w roli głównej. Zaczynamy!

 • "Obrzydliwość" w TVP Kultura. Będzie lepsza zmiana?

  Jest miejsce gdzie "dobra zmiana" będzie chyba wymagała zmiany "lepszej". To TVP Kultura. Środowiska wielbicieli tego unikatowego kanału, mocno obawiały się nowej dyrekcji osadzonej przez PiS. Tymczasem jako "szerzyciel obrzydliwości" trafiła ona na celowniki prawicowych mediów. Rozumiecie jeszcze coś z tego kraju?

 • W spiralnym związku

  Pewnego dnia miałem kłótnie w samochodzie. Ja prowadziłem a ona krzyczała bez opamiętania. Byłem bezradny. Nie mogłem zatrzymać samochodu, ani powstrzymać jej furii. Było głośno i prywatnie, pomimo tego, że znajdowaliśmy się w środku zakorkowanego miasta. Co zrobiliśmy nie tak? Czy uderzyliśmy w dno naszego związku? Dlaczego tak się stało? Czy mogę coś zrobić by temu zaradzić, by pomóc innym? Tak mogę. Zrobiłem o tym film.

 • Postępowy nowoczesny mizogin.

  Szacunek dla drugiego człowieka to podstawa nie tylko w relacjach interpersonalnych, ale przede wszystkim w debacie publicznej. Tymczasem, gdy brakuje argumentów w politycznym sporze pomiędzy kobietą a mężczyzną, część publicystów natychmiast korzysta z prymitywnych stereotypów. Nawet u tych, którzy za wszelką cenę usiłują nosić maskę postępowych, nowoczesnych, ba - Europejczyków, walczących o równouprawnienie - mizoginizm wygrywa, gdy przychodzi do wymiany opinii z kobietą, mającą odmienne zdanie.

 • Gwiazda ,,Breaking Bad” Aaron Paul zagra w Global Poker League

  Kapitan drużyny Los Angeles Sunset Maria Ho przyznała dziką kartę w swojej drużynie aktorowi i pokerzyście Aaronowi Paulowi.