NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • W zgodzie i w konflikcie

  Bycie w związku, poza dostarczaniem pozytywnych doznań oraz zaspokajaniem potrzeb czy realizacją istotnych życiowych wartości, wiąże się również z pewnymi kosztami. Tymi kosztami są między innymi pojawiające się od czasu do czasu konflikty, z którymi pary różnie sobie radzą. Psychologowie uważają, że konflikty stanowią często integralną część rozwoju relacji intymnej. I – chociaż mogą być bardzo trudnymi doświadczeniami – często to dzięki konfliktom para może wzmocnić poczucie bezpieczeństwa oraz własnego sprawstwa.

 • W spiralnym związku

  Pewnego dnia miałem kłótnie w samochodzie. Ja prowadziłem a ona krzyczała bez opamiętania. Byłem bezradny. Nie mogłem zatrzymać samochodu, ani powstrzymać jej furii. Było głośno i prywatnie, pomimo tego, że znajdowaliśmy się w środku zakorkowanego miasta. Co zrobiliśmy nie tak? Czy uderzyliśmy w dno naszego związku? Dlaczego tak się stało? Czy mogę coś zrobić by temu zaradzić, by pomóc innym? Tak mogę. Zrobiłem o tym film.

 • Kultura dialogu

  KOD rozpoczął 5 czerwca projekt "Przestrzeń Wolności". Jednym z istotniejszych jego elementów jest budowanie w Polsce kultury dialogu. Czeka nas spore wyzwanie. Poniżej kilka porad, jak komunikować się, by ten dialog ułatwiać.

 • Samoakceptacja – banał albo wielka sztuka

  Balans, równowaga, pogodzenie się ze sobą, samoakceptacja. Wielu z nas uważa te słowa za banał i wyświechtane frazesy. Jednak czy choć raz zadaliśmy sobie pytanie czy wszystko jest z nami w porządku? Czy akceptujemy siebie? Czy chcielibyśmy coś zmienić w sobie? Jeśli tak, to co? I czy dzięki temu poczulibyśmy się lepiej?

 • Cykliczność zjawisk. Od kryzysów do rozwoju

  16 lat temu ukończyłem studia wyższe. Lata nauki wspominam dosyć miło ale jeden przedmiot zapisał się jako łyżka dziegciu w beczce miodu. Zajęcia z tego przedmiotu głęboko zapadły w mojej pamięci. Ten przedmiot nazywał się „Analiza Koniunktury i Badanie Rynku” a studenci ze strachem nazwali je magicznym i tajemniczo brzmiącym słowem „Abrakadabra”. Zdawalność za pierwszym podejściem nie była zbyt imponująca. Za pierwszym razem nie zaliczyłem egzaminu co było dla mnie zaskoczeniem, które dotkliwie odczułem jaką osobistą porażkę. Oblany egzamin mocno skomplikował moją sytuację wakacyjną. Zamiast błogiego relaksu pojawiła się sytuacja kryzysowa i doszło mi ponad dwa tygodnie dodatkowej i ciężkiej nauki. Nie było tego złego co by na dobre nie wyszło a oceną niedostateczną z pierwszej tury zamieniałem na ocenę bardzo dobrą, którą uzyskałem na egzaminie poprawkowym. Do dziś pamiętam teorię mojego profesora, który wskazywał, że cykliczność zjawisk jest rzeczą powszechną we wszechświecie a chwilowy regres i sytuacje kryzysowe często stają się zwiastunem oraz wyśmienitą okazją do kolejnych etapów rozwoju i prosperity. No cóż, te słowa głęboko zapadły w mojej pamięci.

 • Nie lękaj się!

  STRACH ma wielkie oczy! Czasem daję mu się pożreć ale ostatnio częściej uczę go pływać.

 • Entuzjaści pracy

  O różnicach między pracoholikami a entuzjastami pracy oraz o sposobach na przeciwdziałanie zjawisku pracoholizmu - rozmowa Igora Rotberga z dr Jackiem Bucznym, badaczem motywacyjnych mechanizmów zachowania i uzależnień behawioralnych, naukowcem i wykładowcą w Uniwersytecie SWPS w Sopocie.