NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Konkurs Wieniawskiego pełen kontrowersji

  Mimo, że muzyka to nie wyścigi, jak zwykło się mawiać, tylko naiwny mógłby w to uwierzyć. Dwa typy muzyków mogą posługiwać się takim frazesem - tacy, którzy chcą uśpić czujność reszty lub ci, którzy rzeczywiście ścigać się nie mają zamiaru - nie biorą udziału w konkursach, nie mają zamiaru w jakikolwiek sposób poddawać się ocenie jury, nie zależy im na opinii innych. Taka postawa ogranicza jednak dotarcie z muzyką do szerszej publiczności. Chcąc nie chcąc, muzyka to są wyścigi, zawsze znajdą się ci porównujący, kręcący nosami, wytykający błędy, nieczystości, banalne podejście do harmonii, oklepane rozwiązania i tak dalej, i tak dalej. Inaczej rzecz się ma w muzyce rozrywkowej, inaczej w jazzowej (nazwijmy to w muzyce improwizowanej), a jeszcze inaczej w muzyce klasycznej. W tej ostatniej jest chyba najgorzej.

 • It's only rock'n'roll ?

  Mija właśnie 40 lat od procesu, który na zawsze zmienił Czechosłowację.

 • Bright Side of the Music

  Kiedyś wymyśliłem obraz na okładkę płyty. Otóż na cokole w formie białej marmurowej kolumny jońskiej stoi biały stratocaster Jimiego Hendriksa. Taka rockowa tabula rasa, która została wspaniale zapisana podczas platynowej dekady przez wielkich twórców, czyli pomiędzy rokiem 1966...

 • Europa Cantans. Relacja pisana i filmowa.

  Powoli dobiega końca szczególnie uroczysta odsłona festiwalu Wratislavia Cantans. To już 51 raz Wrocławianie i przyjezdni mają okazję pogrążyć się w muzyce oratoryjnej i nie tylko. Jak zwykle nie brakuje ani baroku, ani muzyki współczesnej. Niestety, panel edycji NaTemat nie pozwala chwilowo na zakorzenianie filmów i linków, więc wpiszcie je proszę w YouTube

 • Czego NAPRAWDĘ słuchają Polacy? YouTube a prawda o "narodzie"

  Dobre, bo polskie? Okazuje się, że jesteśmy patriotami muzycznymi. Ulubiony gatunek Polaków ma „polo” w nazwie, ale założę się, że mimo oczywistej odpowiedzi na zadane w tytule pytanie, wielu z was nie spodziewało się skali oddziaływania muzyki, której nigdzie na co dzień nie słychać. Stacje radiowe mają swoją wystandaryzowaną muzykę, oficjalne listy sprzedaży odnoszą się do osób, które faktycznie płacą za muzykę (a więc ci, którzy mają na to pieniądze i świadomie nie chcą kraść muzyki), a kanały streamingowe przeznaczone są raczej do młodych użytkowników z wypasionymi smartfonami w ręku, dla których disco polo to obciach. Co się tak naprawdę liczy? Tylko YouTube – najbardziej demokratyczne medium, w którym disco polo znalazło swoją przestrzeń.

 • Wratislavia Cantans to tym razem Europa Cantans!

  Zaczęło się wielkie muzyczne święto, w którym co roku, późnym latem, uczestniczą wrocławscy i nie tylko wrocławscy melomanii. Tym razem Wratislavia Cantans przypada na rok, w którym Wrocław godnie pełni funkcję Europejskiej Stolicy Kultury. Inną pomyślną okolicznością jest wzniesienie Narodowego Forum Muzyki, w którym to pięknym i świetnym akustycznie gmachu festiwal mający już ponad pół wieku odbywa się dopiero po raz drugi.

 • O nowej płycie The Forest Tuner, z pozostającym pytaniem, czy najpierw czytać o tym, czego się będzie słuchać?

  Jak dobrze, że nie spojrzałem na tytuły utworów przed słuchaniem płyty The Forest Tuner - Tunes. A może szkoda, że tego nie zrobiłem, bo w ten sposób mijam się z prawdą, próbując dociec, o czym jest ta płyta?