NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Brexit

  Jeszcze w czwartek wieczorem wydawało się, że zwolennicy „remain” mają niewielką przewagę nad zwolennikami „leave”. Ale już nad ranem okazało się, że zwolennicy opuszczeniu Unii zwyciężyli. Jestem przekonana, że jest to pyrrusowe zwycięstwo. Wszystko, co od tej pory się dzieje, udowadnia ten pogląd. Największe od 31 lat osłabienie funta (a Brytyjczycy przecież tak bardzo lubią spędzać wakacje za granicą), Belfast, w którym zabrakło formularzy paszportowych, Szkoci zastanawiający się nad ponownym referendum o odłączeniu się od Wielkiej Brytanii. Google zalewany jest pytaniami Brytyjczyków, czym jest Brexit. O wyniku zdecydowało starsze pokolenie, które ciągle żyje wspomnieniem dawnego imperium. David Cameron wysoko licytował i przegrał tego pokera.

 • 9 powodów dlaczego Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem z UE

  Brexit to szok. Ale szok nie zwalnia z tego, żeby nawet miłośnicy Unii przemyśleli powody decyzji podjętej przez Brytyjczyków. Oto one.

 • Brexit

  Jednak się stało, tym razem sondaże okazały się mylące i Anglicy niewielką większością głosów podjęli decyzję, moim zdaniem, najgorszą dla wszystkich. Najbardziej odpowiedzialny jest oczywiście premier Wielkiej Brytanii David Cameron, który nie musiał rozpisywać tego idiotycznego referendum, a uczynił tak z egoistycznych, wewnątrzpartyjnych motywów, chcąc spacyfikować antyeuropejską opozycję we własnej partii.

 • BREXIT, S'IL VOUS PLAIT...

  Stało się. W ciągu jednego dnia świat stracił na rynkach finansowych 2 tryliony dolarów, a Brytyjczycy - 350 mld dolarów, czyli znacznie więcej niż sami wpłacili do Unii Europejskiej w ciągu ostatnich 20 lat. Funt uplasował swoją wartość na najniższym poziomie od 1985 roku. Ale - jak to wykrzykiwał Farage - odzyskali niepodległość. Mój znajomy Irlandczyk spytał: a ktoś ich zmuszał do wejścia do UE? Czy można porównywać, właśnie w Wielkiej Brytanii - radość z rzekomego odzyskiwania niepodległości w wyniku Brexitu z radością Indii, które po latach kolonialnej pychy Brytyjczyków wybiły się lata temu na wolność?

 • BREXIT: Twarde lądowanie…

  Dziwny był to lot, z twardym lądowaniem, a jeszcze przed najważniejszymi turbulencjami. Za sterami David Cameron, ale pasażerów miał nie tylko z Wielkiej Brytanii. Zawiódł. Obciążanie winą jedynie premiera, który właśnie odchodzi, to błąd. Zawiódł de facto cały establishment europejski. Patrząc z ław brukselskich, łatwo jednak wyróżnić tych, co dewaluowali pojęcie solidarności na rzecz suwerenności. Brakowało racjonalnego łączenia obu niezbędnych składników europejskiej rodziny.

 • Zrozumieli, czy się przestraszyli? [PiS a Brexit]

  Syed Salah Kamall, przewodniczący frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, grupy w Parlamencie Europejskim, do której należy oprócz Partii Konserwatywnej z UK i Obywatelskiej Partii Demokratycznej z Czech również nasze polskie Prawo i Sprawiedliwość, zaangażował się mocno w kampanię dla wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Osiągnął stawiany sobie cel, wygrał referendum. Brexit stał się faktem.

 • Brexit jest faktem. Teoria, a praktyka - dwa różne światy

  Rację ma pan Mikołaj Barczentewicz, który twierdzi, że Brexitu nie było. Ale studzę emocje, bo niestety tylko od strony techniczno-teoretycznej. Od strony praktycznej sprawa wygląda zupełnie inaczej. Piszę to z punktu widzenia praktyka Unii Europejskiej i jej gorącego zwolennika.