NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Jak (niechcący) zostałem ortodoksem i fundamentalistą

  Najpierw był zarzut, że w sprawie aborcji na swoim blogu nie zabieram głosu (choć uczyniłem to dość wyraźnie zarówno w autorskim programie w TVN24BiS jak i na fejsbukowym profilu). Potem pytania czy w niedzielę czytałem „list Episkopatu” i co o nim sądzę. Wreszcie przyszło zaproszenie do rozmowy z jedną z organizatorek „spontanicznej” zadymy w kościele św. Anny, które przyjąłem bo liczyłem, że czegoś się dowiem o intencjach tych osób, zwłaszcza że na nagraniu udostępnionym przez gazetę.pl przerywająca mszę pani wydawała mi się jakoś dziwnie pobudzona i niezbyt przekonywująca. Na końcu przez jednych (fakt, czasem lekko prześmiewczo) zostałem uznany za wojującego ortodoksa, przez innych za przykład fundamentalisty, który nawet uśmieszkiem potrafi dyskryminować kobiety, bo przecież jest - niezależnie od poglądów - gościem prosto z ciemnogrodu, osobnikiem nienawidzącym kobiet (zwłaszcza „wyzwolonych”). Zatem teraz czas na kilka wyjaśnień:

 • Zaszkodziła sprawie, o którą walczy czy zyskała potrzebny rozgłos? Jak oceniacie występ Anny Zawadzkiej w TVN24?

  Znana z głośnego protestu w kościele św. Anny feministka Anna Zawadzka wystąpiła wczoraj w programie „Tak jest” Andrzeja Morozowskiego na antenie TVN24. Spróbowała przejąć audycję i nie dopuszczała do głosu prowadzącego. Poirytowany Morozowski zdecydował się na przerwanie programu po zaledwie kilku minutach.

 • Czy ONZ wzmocni społeczną pozycję Kobiet?

  Dzisiaj ostatni dzień 60. Sesji Komisji Statusu Kobiet ONZ. Do ostatniej chwili trwają gorączkowe negocjacje nad końcową rezolucją, w której rządy podejmą zobowiązania dotyczące wzmocnienia pozycji kobiet (empowerment) w kontekście zrównoważonego rozwoju. Rezolucja obejmuje wszystkie sfery życia kobiet i dziewcząt, zarówno życie zawodowe, społeczne, jak i prywatne.

 • Prawa kobiet pod rządami PiSu

  Kongres Kobiet i Stowarzyszenie Równość i Nowoczesność (RóNo) opublikowały raport na temat wpływu rządów PiS na sytuację Polek. We wstępie do raportu piszemy z Magdaleną Środą:

 • Nienawiść

  W moim Mieście, podobnie jak w wielu innych odbyła się manifestacja "przeciw islamizacji Polski". O zjawisku nienawiści i ksenofobii zalewającej Polskę napisano już wiele. Co do jednego jestem przekonana. Spora część Polaków potrzebuje mieć wroga - obcego, którego będzie można nienawidzić za własna słabość i niepowodzenia. Jak słusznie zauważył prof. Fleischer - czy to będzie gej, lesbijka, mason, Żyd, muzułmanin - w zależności od wiatrów historii zawsze ktoś pod ręką się znajdzie.

 • Zbyt wiele feministek woli islam od kobiet, nieliczne walczą z nim narażając życie

  Do tego eseju zachęciła mnie „ironia” Kingi Dunin, która ukazała seksistowski wizerunek polskich mężczyzn i zachęcała Polki do wspomagania procesu asymilacji muzułmanów poprzez związki małżeńskie z muzułmanami.

 • Fe! minizm

  Kilka bolesnych słów o tym, jak ideologia feminizmu zakłamuje rzeczywistość.