Powieszenie, krzesło elektryczne, dawka trucizny. To tylko niektóre sposoby na to, byś zgodnie z wyrokiem sądu stracił życie. Za co? To już zależy od kraju. W jednym możesz zginąć za morderstwo, w innym skażą cię na karę śmierci za cudzołóstwo. Pytanie tylko, która z metod zostanie wybrana?
Kara śmierci bezustannie przewija się w historii ludzkości. Spotykała zarówno niewolników, jak i królów. Chcecie przykładów? Nie trzeba się za bardzo wysilać, by je znaleźć. Jezus Chrystus został skazany na śmierć przez ukrzyżowanie. Dwa tysiące lat później, w Syrii w taki sposób oddziały rebelianckie wykonały wyrok na dwóch mężczyznach za „walkę z islamem”. Jak widzicie, zarówno w dawnych czasach, jak i dziś można „legalnie” stracić życie za błahostki. Zależy to od miejsca i sytuacji. W jednym kraju zginiesz za morderstwo, w innym cię powieszą za przemyt narkotyków, czy cudzołóstwo.
W 2012 roku wykonano ponad 4,500 wyroków w 21 krajach na całym świecie. Trzy z nich miały miejsce w Europie, na Białorusi. Jest to jedyne państwo na naszym kontynencie, gdzie można skazać więźnia na tę karę. Według przedstawionych statystyk, codziennie gdzieś na świecie zabijanych jest kilka osób. Postaramy przedstawić wam, w jaki sposób wykonywane są wyroki śmierci na całym świecie.
UWAGA: Załączone filmy zawierają drastyczne treści
1. Zastrzyk z trucizną
Najczęściej tej metody używa się w Stanach Zjednoczonych i w Chinach. Jest uważana za najbardziej humanitarną ze wszystkich kar śmierci. Co nie oznacza, że jest mniej kontrowersyjna niż jakikolwiek inny akt odbierania komuś życia. By wykonać wyrok, więźnia ustawia się na specjalnym stole, następnie wstrzykuje mu się zabójczą dawkę trucizny. Ta powoli wyłącza funkcjonowanie kolejnych narządów człowieka, aż w końcu skazany umiera.
W USA przez długi czas dostarczycielami trucizny były kraje Unii Europejskiej. Jednak państwa starego kontynentu, które nie chcą brać udziału w tym procederze, zaprzestały eksportu zabójczych środków. Z tego powodu amerykańscy kaci zaczęli eksperymentować. Niestety, w wyniku tych prób skazańcy często umierają w mękach, o czym może świadczyć ostatnia nie do końca udana egzekucja.
Co do metody wykonywania tej kary w Chinach niewiele wiadomo. Często jest tak, że skazańcy otrzymują zabójczą dawkę trucizny w specjalnej furgonetce, która z zewnątrz przypomina zwykły wóz policyjny. Pozostałe kraje, które wykonują wyroki śmierci tą metodą to Tajlandia oraz Gwatemala.
2. Krzesło elektryczne
Krzesło elektryczne jest jednym ze współczesnych symboli egzekucji. W kilka sekund po pociągnięciu dźwigni tysiące woltów przechodzi przez człowieka. Podobnie jak zastrzyk krzesło miało być humanitarną metodą zabijania skazańców. Wynalazek został stworzony przez pracowników Thomasa Edisona pod koniec XIX wieku, w chwili, kiedy świat zachwycał się metodami wykorzystywania energii elektrycznej.
Krzesło jest obecnie używane wyłącznie w rodzimych Stanach Zjednoczonych. Oprócz tego, używano go w latach 1924-1976 na Filipinach. W ostatnich latach krzesło jest mniej popularną metodą zabijania skazańców.
3. Rozstrzelanie
Jeszcze wiek temu żołnierze często musieli się obawiać, że staną przed plutonem. Jeszcze wcześniej zamiast pocisków używano strzał. W taki sposób zginął chociażby święty Sebastian. Śmierć przez rozstrzelanie jest jedną z najczęściej przedstawionych motywów kary śmierci w sztuce. Wystarczy przypomnieć sobie obraz Francisco Goyi, w którym żołnierze napoleońscy zabijają powstańców madryckich. Na wojnie rozstrzelanie było najczęstszą formą zabierania życia szpiegów, zdrajców, buntowników, czy także dezerterów.
W dzisiejszych czasach w taki sposób można zginąć w ponad 30 krajach. Mówi się, że nie każdy z członków plutonu egzekucyjnego otrzymuje ostrą amunicję. Dzięki temu każda osoba, która bierze udział w egzekucji może mieć nadzieję, że to nie ona wystrzeliła zabójczą kulę.
Najczęściej tę karę wykonuje się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz na Białorusi. Jeśli chodzi o USA, gdzie dosyć często wykonuje się wyroki śmierci, to tylko w jednym stanie można kogoś skazać na śmierć przez rozstrzelanie – to Oklahoma. W pozostałych stanach ta metoda została zdelegalizowana.
4. Komora gazowa
Najczęściej kojarzymy komory gazowe z Holokaustem. Jednak są informacje o tym, że także za czasów napoleońskich zabijano w taki sposób ludzi. Wykorzystywano ją również do wykonywania wyroków śmierci na więźniach. Choć tej metody nie stosuje się powszechnie, to do dziś w wielu krajach komory gazowe nie zostały zdelegalizowane.
5. Kamieniowanie
Jest to jedna z najpopularniejszych form egzekucji. Najczęściej na tę karę skazywane są osoby winne przestępstw seksualnych. Ofiarami kamieniowania mogą być zarówno gwałciciele, zoofile, jak i cudzołożnicy i homoseksualiści. Jak sami wiemy, nawet ofiary gwałtów bywają skazywane na tę karę, gdyż według sądów islamskich mimo wszystko popełniły grzech cudzołóstwa. Poza wyrokami w legalnie ustanowionych przez władze sądach, często radykalne grupy islamskie używając tej metody dokonują samosądów na osobach, które według nich popełniły wykroczenie.
6. Powieszenie
Jest to jedna z najstarszych metod zabijania skazańca. Jednak powieszenie nie równe powieszeniu. Wszystko zależy od tego, czy skazany zostanie wciągnięty za pomocą pętli, czy otworzy się pod nim zapadnia. Druga metoda jest znacznie szybsza, gdyż prędzej dochodzi do przerwania kręgów szyjnych.
W przeszłości kaci stworzyli nawet specjalną tabelę, dzięki której można było dokładnie wymierzyć długość sznura względem wagi skazańca. Trzeba dodać, że wraz z biegiem lat sznur jest coraz krótszy. W dawnych czasach na 90 kilogramowego skazańca używano sznura o długości 244 cm, a dziś zaleca się sznur o długości 165 cm.
7. Ścięcie
Dawniej była to bardzo popularna forma egzekucji. W niektórych cywilizacjach przez długi czas uważano ją za litościwą, czy też honorową. Taką śmiercią zginął Jan Chrzciciel, święty Paweł, czy król Francji Ludwik XVI. Do ścięcia używano przeróżnych broni i urządzeń: mieczy, toporów, a także gilotyny. Ta ostatnia dosyć często była wykorzystywana w okresie Rewolucji Francuskiej. Ze względu na duży rozlew krwi, wiele krajów wykonujących karę śmierci uważa tę metodę za niehumanitarną.
Obecnie pięć krajów godzi się na egzekucję poprzez ścięcie. Wyroki wykonywane są w Arabii Saudyjskiej, Beninie, Iraku, Republice Kongo oraz Jemenie. Oprócz tego dosyć często tej metody zabijania używają różne grupy arabskich ekstremistów.