Polacy mogą już pracować w Szwajcarii. Bezrobocie poniżej 4 proc., średnia płaca na rękę 17,5 tys. zł

[url=http://shutr.bz/1rIKKmb]Polacy[/url] mogą już pracować w Szwajcarii. Bezrobocie poniżej 4 proc., średnia płaca na rękę 17,5 tys. zł
Polacy mogą już pracować w Szwajcarii. Bezrobocie poniżej 4 proc., średnia płaca na rękę 17,5 tys. zł Shutterstock.com
Dziesięć lat po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej Szwajcarzy wreszcie otwierają dla nas swój rynek pracy. A ten, jeśli wziąć pod uwagę dane statystyczne, wydaje się wyjątkowo atrakcyjny. Jednak Szwajcaria to nie miejsce dla niewykwalifikowanych robotników. Szansę na zatrudnienie mają tam kucharze, opiekunowie osób starszych czy kelnerzy. Zarobki? Nawet dwa razy wyższe niż Niemczech.


Przed Polakami, którzy chcą poszukać szczęścia poza granicami Polski otwiera się dziś nowa, prawdziwa szansa na dobrą pracę. To zupełnie inne miejsce niż choćby Wielka Brytania, gdzie swego czasu pracę mógł znaleźć niemal każdy. Szwajcarski pracodawca nie przyjmie byle kogo i będzie wymagał od nas konkretnych umiejętności, również tych potwierdzonych na piśmie. Trzeba być przygotowanym na to, że wszystkie nasze dokumenty, świadectwa pracy oraz dyplomy, zostaną skrupulatnie sprawdzone.

Barierą dla Polaków może być język, gdyż jak czytamy w serwisie gazeta.pl, w Szwajcarii oprócz niemieckiego, dobrze jest znać jeden z języków narodowych. Polacy raczej nie zasiedlą masowo Szwajcarii także dlatego, że tamtejszy rynek pracy, choć atrakcyjny, nie jest duży. Szwajcaria liczy bowiem zaledwie 8 mln mieszkańców.

Kto znajdzie pracę w Szwajcarii?

Szansę na zatrudnienie w Szwajcarii powinni mieć wykwalifikowani opiekunowie osób starszych (pensja 1,3 tys. euro), kucharze (1,7 tys. euro), kelnerzy (900 euro plus napiwki), pielęgniarki (1,7 tys. euro) oraz robotnicy specjalistyczni np. monterzy instalacji stalowych (1,7 tys. euro). CZYTAJ WIĘCEJ


– Pojawiają się również oferty z wyższej półki: dla lekarzy, specjalistów IT czy specjalistów od kontrolingu, ale tu nie ujawniono wysokości zarobków. Od czasu do czasu trafiają się takie "perły" jak oferta pracy w Szwajcarii dla operatora koparko-ładowarki ze stawką 35 franków brutto na godzinę. Przy 168 godzinach pracy miesięcznie i według dzisiejszego kursu to ponad 20 tys. zł miesięcznie. Rzecz jasna biegła znajomość języka jest obowiązkowa – mówi Artur Ragan z Work Express w rozmowie z WP.pl.


Jeśli uda nam się znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę w Szwajcarii, musimy być przygotowani na wysokie koszty utrzymania w tym kraju. Nawet jego rdzenni mieszkańcy wolą niekiedy robić zakupy w Niemczech, bo tam jest taniej. Jednak przy średnich zarobkach na poziomie około 5 tys. euro, nie powinno to stanowić przeszkody. To nawet dwa razy więcej niż w Niemczech.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz jak? Nie przejmuj się, nie ty jeden. Oto nasze rady, jak mądrze wychowywać syna
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!