Bez pieniędzy, bez działki, bez drogich materiałów. Tak para designerów postanowiła wybudować ekologiczny, samowystarczalny dom. Przychylnym miejscem okazała się Lawendowa Farma w Kawkowie, która udostępniła kawałek swojego terenu na ten niezwykły eksperyment.
Weronika Siwiec i Stanisław Kamionka prowadzą pierwszy w Polsce projekt, który polega na budowie modelowego, nowocześnie zaprojektowanego domu, wykonanego w tradycyjnej technice - bez cegieł, gipsu i cementu. Jego ściany powstaną ze słomianych kostek, tynk będzie gliniany, a konstrukcja z drewna. Brzmi nieprawdopodobnie?
Projektanci chcą udowodnić, że tradycyjne, ekologiczne techniki i materiały mogą być wykorzystywane w nowoczesnych domach i sprawić, że będą one bardziej niezależne.
- Chcemy udowodnić, że dom może być samowystarczalny, tradycyjne techniki nie zawodzą, są tanie i ogólnodostępne, a najważniejszym składnikiem udanego projektu są pomocni ludzie - dom powstanie dzięki pomocy osób chętnych do zaangażowania się nie tylko na etapie tworzenia projektu, ale również jego budowania. Po zakończeniu budowy opublikujemy całą dokumentację, poradnik oraz film dokładnie opisujący cały proces, tak aby każdy kto zechce, mógł na tej podstawie wybudować własny dom - mówi Weronika Siwiec, która realizuje projekt Budujemy Dom w ramach pracy magisterskiej na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Ponieważ dom zajmie powierzchnię tylko 25 metrów kwadratowych, można postawić go bez pozwolenia na budowę. Projektanci unikną więc czasochłonnej biurokracji i od razu po zebraniu potrzebnych funduszy, we współpracy z platformą crownfoundingową mintu.me, mogą zabrać się za budowanie. www.mintu.me to miejsce, które powstało w internecie właśnie po to, by łączyć wszystkich tych, którym zależy na realizowaniu ekologicznych inicjatyw i ułatwiać ich finansowanie.
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa rozpocznie się na początku lipca i zakończy już po miesiącu. Miejsce na budowę udostępniła pani Joanna Posoch, która prowadzi największą w Polsce plantację lawendy i już w czerwcu będzie tam inaugurować także Muzeum Żywe, które podobnie jak dom z gliny i słomy, zostało utworzone dzięki finansowaniu społecznościowemu.
O Lawendowym Polu i innych projektach w Kawkowie dowiemy się więcej tutaj, wesprzeć budowę ekologicznego domku można tutaj, a tutaj polubić.