Raport Europejskiej Agencji Środowiska, która skontrolowała jakość powietrza w Europie, jest dla nas miażdżący. Polskie miasta znalazły się w niechlubnej czołówce. Jak zatrzymać to negatywne zjawisko? Jak propagować mądry i zrównoważony rozwój, dbałość o środowisko i ekologiczne rozwiązania? Wzorce do naśladowania wyłoni druga edycja konkursu ECO-MIASTO, która startuje właśnie dziś.
Miasta są dźwignią rozwoju gospodarczego. Te, które stawiają inteligenty rozwój, muszą szukać innowacyjnych rozwiązań i mądrze zarządzać zasobami.
– Koncepcja rozwoju miast, która łączy potrzeby ekonomiczne, społeczne i związane z ochroną środowiska jest wyzwaniem dla całej Europy. W osiągnięciu sukcesu pomoże wymiana doświadczeń, połączenie wysiłków i promowanie sprawdzonych rozwiązań – Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce.
Dziś startuje druga edycja konkursu ECO-MIASTO, który promuje i wspiera działania na rzecz zrównoważonego rozwoju w polskich gminach. Cel? Wyróżnienie samorządów, które są wzorcem dobrych praktyk: uwzględniają w swojej polityce ideę zrównoważonego rozwoju i przeciwdziałają zmianom klimatu. Kategorie konkursowe obejmują mobilność zrównoważoną, efektywność energetyczną budynków oraz gospodarkę odpadami.
Organizatorem konkursu jest Ambasada Francji, we współpracy z Renault Polska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii.
Co należy zrobić, aby wziąć udział w konkursie ECO-MIASTO2014? Wypełnić formularz pod odpowiednią kategorią konkursową i przesłać go na adres korespondencyjny bądź mailowy organizatora. W tym roku można zgłosić projekty zarówno w jednej, jak i w kilku kategoriach.
Formularze pozwolą na ocenę dotychczasowych dokonań samorządów w wybranej kategorii oraz identyfikację największych trudności i wyzwań, jakie mają przed sobą miasta. Pozwoli też zakreślić plany związane z rozwojem zrównoważonym.
Projekty oceni jury, w skład którego weszli specjaliści m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwa Gospodarki oraz naukowcy i dziennikarze. Jury weźmie pod uwagę realne osiągnięcia gminy, zakres konsultacji społecznych, plany na najbliższe lata, a także innowacyjność wprowadzanych w życie projektów. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi jesienią, na uroczystej gali w Ambasadzie Francji.
Laureaci dwóch kategorii, poza prestiżowymi statuetkami i publicznym uznaniem dla prowadzonych działań, otrzymają: samochód elektryczny Renault ZOE do testów na okres jednego miesiąca (kategoria mobilność zrównoważona), dwudniową wizytę w Centrum Innowacji Saint-Gobain DomoLab w Paryżu dla dwóch przedstawicieli nagrodzonych miast (kategoria efektywność energetyczna budynków). Ponadto firma Schneider Electric ufundowała nagrodę dla miasta powyżej 100 tys. mieszkańców, które zwycięży w kategorii efektywność energetyczna budynków. Dla szkoły wybranej przez laureata firma przygotuje projekt systemu sterownia oświetleniem i ogrzewaniem oraz wyposaży obiekt w urządzenia tego systemu. Dodatkowo, po modernizacji budynku i wykonaniu instalacji tego systemu przez szkołę, Schneider Electric zapewni wsparcie inżynierskie potrzebne do prawidłowego jego uruchomienia.
Ważnym elementem projektu są seminaria tematyczne. Spotkania będą okazją dla przedstawicieli samorządów do wymiany doświadczeń oraz poznania najlepszych międzynarodowych praktyk. Edycji ECO-MIASTO 2014 towarzyszą trzy seminaria odpowiadające tematyce kategorii konkursowych: 4 czerwca 2014 w Lublinie (gospodarka odpadami), 11 września 2014 w Gdańsku (mobilność zrównoważona) oraz 15 września w Zabrzu (efektywność energetyczna budynków).
Zgłoszenie do udziału w konkursie odbywa się poprzez wypełnienie i przesłanie na adres organizatora formularzy konkursowych dostępnych na eco-miasto.pl. Zgłoszenia można wysyłać do 21 września 2014 roku, a zwycięzców konkursu poznamy jesienią.