Samochód ważniejszy niż zdrowie. Czy Polacy są odpowiedzialni?
Tekst powstał we współpracy z ING Życie
28 maja 2014, 08:51·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 28 maja 2014, 08:51
Aż 95 proc. Polaków uważa się za osoby odpowiedzialne. Kojarzymy tą cechę z rozsądkiem i bezpieczeństwem: swoim i swoich najbliższych. Ale między deklaracjami a życiem widać duży rozdźwięk: choć rodzinę stawiamy na pierwszym miejscu, to rzadko decydujemy się na świadome planowanie jej przyszłości, jak oszczędzanie czy polisa na życie. Profilaktyka finansowa wciąż jest nam obca, a częściej niż zdrowie i życie ubezpieczamy swój majątek. Skąd taki paradoks?
Reklama.
Odpowiedzialność to cecha, która towarzyszy nam całe życie. Każdy z nas może przypomnieć sobie kilka momentów, kiedy poczuł się odpowiedzialny: pierwsza praca, narodziny dziecka, wyprowadzka od rodziców...
Zdecydowana większość, bo aż 95 proc. Polaków uważa się za osoby odpowiedzialne. Niezależnie od wieku, płci czy wykształcenia. Badania przeprowadzone przez ING Życie pokazały, jak Polacy definiują tą cechę: wiążą ją z mądrością, dojrzałością, świadomością wagi swoich decyzji. Najczęściej przywoływane skojarzenie to dom i rodzina. A odpowiedzialność w sferze więzi rodzinnych zaczyna się od myślenia o jej przyszłości i bezpieczeństwie.
A jak przekładamy te deklaracje na rzeczywistość? W domu troszczymy się o dzieci i płacimy rachunki, w pracy rzetelnie wywiązujemy się z obowiązków a wsiadając do samochodu zapinamy pasy. Polacy deklarują odpowiedzialność w wielu dziedzinach życia. Również w finansach. Aż 83 proc. z nas uważa się za odpowiedzialnych finansowo. Ale co to właściwie oznacza? Pierwsze skojarzenie to świadome zarządzanie pieniędzmi - kontrola wydatków, planowanie domowego budżetu, oszczędzanie i zabezpieczenie potrzeb finansowych rodziny.
Deklaracje a rzeczywistość...
W tym ostatnim przypadku widać sporą różnicę między powszechnie deklarowanym poczuciem odpowiedzialności a realiami. Tylko co piąty Polak ma polisę na życie. Statystyki pokazują, że częściej niż własne życie i zdrowie ubezpieczamy dom albo samochód. Niestety, choć postrzegamy się jako osoby odpowiedzialne, rzadko tę odpowiedzialność łączymy z profilaktyką finansową.
A przecież o tym, jak ważna jest poduszka finansowa w kryzysowej sytuacji nie trzeba nikogo przekonywać. Ciężka choroba, życiowy kataklizm...to moment, w którym nie chcemy martwić się o pieniądze i byt swojej rodziny.
W temacie domowych finansów najwięcej do powiedzenia mają kobiety. To one są społecznie przypisane do roli matek, żon, opiekunek domowego ogniska. I niepokojący jest fakt, że coraz więcej Polek choruje na poważne schorzenia, a wskaźnik umieralności kobiet jest w Polsce bardzo wysoki. – Jeden z najczęstszych zabójców to rak, który staje się chorobą przewlekłą. Z drugiej strony to również choroba cywilizacyjna, bo nasz styl życia, dieta i zanieczyszczenie środowiska mają wielki wpływ na zachorowalność – mówi dr Elżbieta Bręmborowicz, specjalista onkologii klinicznej z poznańskiego Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego – Dlatego ogromnie ważne jest głośne mówienie o raku, który przestaje być tematem tabu. To przekonuje ludzi do profilaktyki, która jest ogromnie ważna bo choroba wcześnie wykryta jest uleczalna – przekonuje dr Elżbieta Bręmborowicz.
Krytyna Wechmann, szefowa stowarzyszenia Amazonek mówi, że rak to właśnie taka "kryzysowa sytuacja": – Zazwyczaj przychodzi niespodziewanie. Najtrudniejszy jest moment diagnozy, kiedy do głowy przychodzą dziesiątki czarnych myśli. Co będzie z naszą pracą? Co będzie z naszym życiem? Jak poradzi sobie moja rodzina? To pierwsze obawy. Często nasz finansowy byt jest wtedy na górze listy priorytetów – mówi Krystyna Wechmann.
Odpowiedzialny=ubezpieczony
Do profilaktyki chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Regularne badania, zdrowy styl życia, dieta i aktywność fizyczna mogą uchronić nas przed nowotworem. Ale równie ważna jest profilaktyka finansowa, czyli ubezpieczenie na wypadek ewentualnej choroby. – Jestem zwolenniczką takiego rozwiązania. Bo jeśli można kupić sobie spokój...to czemu nie? – mówi Krystyna Wechman.
Jak wygląda leczenie chorych na raka? Co jest potrzebne na każdym etapie walki z chorobą? Po konsultacjach z pacjentami, specjalistami i onkologami powstała polisa na wypadek zachorowania na nowotwór. Wprowadziło ją do swojej oferty m.in. ING Życie. Ubezpieczenie to kompleksowe rozwiązanie - oprócz wypłaty pieniędzy na każdym etapie leczenia zapewnia szeroki pakiet assistance, jak np. pomoc domowa, dowóz do szpitala, dostarczenie leków czy opieka pielęgniarska w domu. Ubezpieczenie ma dwa warianty i pozwala zabezpieczyć się przez chorobami charakterystycznymi dla kobiet (np. nowotwór piersi, jajnika) i mężczyzn (rak prostaty, płuc).
Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy ING Życie mówi że Polacy są coraz bardziej otwarci na takie rozwiązania. – Zainteresowani sami do nas dzwonią i pytają o szczegóły. To pokazuje, że jest duża potrzeba zabezpieczenia siebie i bliskich na wypadek poważnych chorób jak m.in. nowotwory – mówi Marta Pokutycka-Mądrala.
Równolegle ING Życie zaangażowało się promocję profilaktyki i kampanię edukacyjną. Niedawno wystartowała jej kolejna odsłona, która zachęca żeby "Zrobić rakowi wspak". – Rozpoczęliśmy też współpracę ze wspaniałymi artystami: ambasadorami kampanii „Rak.To się Leczy”, jak również ekspertami w dziedzinie onkologii i organizacjami pozarządowymi, które zajmują się tym tematem w ramach ogólnopolskiej kampanii. Jej celem jest zachęcanie Polaków do szeroko pojętej profilaktyki i dbania o swoje zdrowie – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy ING Życie.
Reklama.
Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór ONA i ON w ING Życie zapewnia wsparcie finansowe pozwalające na szybkie podjęcie leczenia i walkę z chorobą. Produkt ten jest sprofilowany ze względu na płeć. Dzięki temu pozwala na zabezpieczenie finansowe przed chorobami charakterystycznymi dla kobiet (np. nowotwór piersi, jajnika) i mężczyzn (rak prostaty, płuc). Świadczenie wypłacane jest na każdym etapie leczenia już od momentu diagnozy.
Dodatkowo polisa zawiera szeroki pakiet Assistance obejmujący m.in. pomoc domową, opiekę nad dziećmi, wsparcie psychologa, transport do i ze szpitala.
Ubezpieczenie stanowi odpowiedź na problem rosnącej zachorowalności na raka w Polsce. Więcej informacji na stronie www.rakowiwspak.pl