Lekarze, którzy podpisali „Deklarację wiary”, stali się adresatami wielu nieprzychylnych komentarzy. Z tego względu Konferencja Episkopatu Polski opublikowała specjalne oświadczenie, w którym poparła "Deklarację wiary". – Stajemy w obronie lekarzy, którym grozi się wyciągnięciem konsekwencji służbowych, ponieważ mają odwagę budować motywację swojej posługi lekarskiej głębiej niż tylko na zwyczajnej deontologii lekarskiej – napisano w dokumencie.
– Lekarz, którego inspiruje Święty Papież Polak, może być tylko lepszym lekarzem, wrażliwszym na ludzkie cierpienie, bardziej kompetentnym i odpowiedzialnym za pełnioną posługę wobec chorego. Jeżeli zaś domaga się poszanowania wolności sumienia, świadczy to jedynie o jego wysokich standardach etycznych, których należy oczekiwać w Służbie Zdrowia – zaznaczono w oświadczeniu.
Episkopat podkreślił, że art. 53 konstytucji daje wszystkim obywatelom prawo do wolności sumienia i przekonań religijnych. Tym bardziej dziwi więc to, że krytycy „Deklaracji wiary” starają się narzucić lekarzom poglądy wyrastające z „obowiązującej poprawności”. Co więcej, KEP uważa, że wysuwane pod adresem sygnatariuszy „Deklaracji wiary" zarzuty są absurdalne.
– Wydaje się paradoksem twierdzenie, że lekarz podpisujący „Deklarację wiary” może narazić pacjenta na utratę zdrowia lub życia, gdy tymczasem deklaracja ta broni prawa lekarza do odmowy działań mających na celu terminację życia (np. aborcji) – napisano w dokumencie.
W oświadczeniu poproszono więc władze publiczne i środowiska opiniotwórcze o „uszanowanie przekonań osobistych pracowników Służby Zdrowia i przeciwdziałanie agresji medialnej i naciskowi dyscyplinarnemu, które stają się współczesną formą prześladowań na tle religijnym”.