Już po raz czwarty goście Europejskiego Kongresu Finansowego będą szukać najlepszego scenariusza dla Polski i Europy. Trzydniowy cykl debat i paneli, który w dniach 23-25 czerwca odbędzie się w sopockim Hotelu Sheraton, przyciągnie najważniejszych polityków, ludzi biznesu i nauki. Wiodące tematy tegorocznego EFC to rynek kapitałowy i rozwój systemu bankowego oraz finansowanie infrastruktury.
Europejski Kongres Finansowy to jedna z ważniejszych imprez ekonomicznych w Środkowej Europie. Trzydniowy cykl paneli i debat dotyczy bezpieczeństwa i przyszłości Unii Europejskiej. Cel? Wskazanie rozwiązań dla kluczowych problemów współczesnej gospodarki. Kongres ma formę otwartej debaty, w której uczestniczą najważniejsi politycy, środowisko naukowe i ludzie biznesu.
Wyróżnikiem EFC jest praktyczny charakter. Tradycyjnie, na kończenie obrad wygłaszane są tzw. Rekomendacje, które wskazują najważniejsze bolączki gospodarki i podsuwają konkretne propozycje rozwiązań. Ich adresatami są m.in. członkowie rządu, posłowie, eurodeputowani, członkowie Komisji Europejskiej oraz przedstawiciele instytucji regulacyjnych i nadzorczych. Każdego roku opracowanych jest kilka Rekomendacji wraz z uzasadnieniem (www.projektekf.pl). Powstają pro publico bono, a ich wdrażanie wspierają inicjatywy medialne.
Czwarta edycja Europejskiego Kongresu Finansowego odbędzie się w Hotelu Sheraton w Sopocie w dniach 23 - 25 czerwca 2014. W ciągu trzech dni odbędzie się tu ponad 30 debat i wystąpień, w których weźmie udział ok. tysiąca gości - w tym czołowi polscy i europejscy politycy, delegaci UE, ludzie biznesu i prezesi największych koncernów oraz przedstawiciele środowiska akademickiego z USA i Europy. Na liście obecności są m.in.: były wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski, komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski, Jan Krzysztof Bielecki, Yves Mersch - członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego. W Sopocie gościć będą także przedstawiciele najważniejszych mediów ekonomicznych.
Udział w IV Europejskim Kongresie Finansowym potwierdzili m.in.:
Mark Le Gros Allen
Ekonomista z czterdziestoletnim doświadczeniem pracy dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego Laszlo Baranyay
Wiceprezes oraz członek Zarządu Europejskiego Banku Inwestycyjnego Dan Breznitz
Profesor Munk School of Global Affairs na Uniwersytecie w Toronto. Ekspert w zakresie systemów proinnowacyjnych oraz globalizacji innowacji, pionier badań nad wpływem strategii innowacyjnych na rozwój gospodarczy Steffen Kampeter
Parlamentarny Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Republiki Federalnej Niemiec, poseł do Bundestagu Yves Mersch
Członek Zarządu Europejskiego Banku Centralnego Mario Nava
Dyrektor Pionu Instytucji Finansowych w Komisji Europejskiej Paul Ormerod
Współzałożyciel firmy consultingowej Volterra Partners, członek British Academy of Social Sciences Jürgen Schaaf
doradca Zarządu Europejskiego Banku Centralnego András Simor
Wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Mikael Stenström
Dyrektor Pionu Legislacji Europejskiego Banku Centralnego Günter Verheugen
Komisarz UE ds. rozszerzenia Unii w latach 1999-2004 oraz komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości w latach 2004-2010 Rolf Wenzel
Dyrektor Generalny Banku Rozwoju Rady Europejskiej
Tegoroczny Kongres będzie poświęcony rynkowi kapitałowemu, finansowaniu infrastruktury i polityce energetycznej oraz rozwijaniu systemu bankowego. Wróci m.in. szeroko dyskutowany w ubiegłym roku temat unii bankowej. Ciekawie zapowiadają się debaty o bankowości i płatnościach mobilnych oraz rosnących wpływach, jakie wywierają klienci na banki. Goście EFC będą rozmawiać także o e-commerce oraz zarządzaniu wartością przedsiębiorstw. Zmierzą się z pytaniami: jak wykorzystać corporate governance w tworzeniu wartości przedsiębiorstwa? I jak podnieść innowacyjność polskich przedsiębiorstw?
Jak co roku, EFC będą towarzyszyć nieformalne, wieczorne spotkania. Sesje wieczorne odbędą się pod gołym niebem w Operze Leśnej oraz w Stoczni Gdańskiej. Goście wezmą udział w kuluarowych rozmowach i posłuchają wystąpień ekspertów. Rejestracja na EFC jest otwarta do 16 czerwca. Współorganizatorami EFC są: Bank Pekao, Giełda Papierów Wartościowych, Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, NDI oraz PKN Orlen.
Poniżej wywiad z Janem Krzysztofem Bieleckim (przewodniczącym Rady Programowej EFC) zapowiadający wydarzenie: