Kwaśniewscy wydali oświadczenie. "Jesteśmy ofiarami brutalnych ataków politycznych"

Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy zapewnili, że nie dokonywali "zakupów z nieudokumentowanych źródeł dochodu"
Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy zapewnili, że nie dokonywali "zakupów z nieudokumentowanych źródeł dochodu" Fot. Wojciech Olkuonik / AG
Za sprawą decyzji Sejmu, który nie uchylił immunitetu byłemu szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu, znów zrobiło się głośno Aleksandrze Kwaśniewskim i jego żonie. W związku z tym państwo Kwaśniewscy wydali specjalne oświadczenia. – Nie pierwszy raz jesteśmy ofiarami brutalnych ataków politycznych ze strony pana Mariusza Kamińskiego i osób z nim związanych – zaznaczyli Kwaśniewscy, zapewniając jednocześnie, że „nie dokonywali zakupów z nieudokumentowanych źródeł dochodu”.


W opublikowanym na Facebooku oświadczeniu Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy podkreślili, że skierowane przeciwko nim działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego „nie tylko nie miały podstawy prawnej, ale były wręcz nielegalne – sprzeczne z obowiązującą CBA ustawą regulującą działanie Biura”.


Była pierwsza para odniosła się w ten sposób do przeprowadzonej za rządów Kamińskiego operacji CBA, która miała dowieść, iż Kwaśniewscy posiadali nieujawnione źródła dochodu. Dzięki nim Kwaśniewscy mieli kupić przez podstawioną osobę willę w Kazimierzu Dolnym.


Agenci CBA nabyli budynek od formalnego właściciela po zawyżonej cenie, mając nadzieję, że część znaczonych pieniędzy trafi do Kwaśniewskich. Operacja zakończyła się jednak niepowodzeniem, Kwaśniewskim niczego nie udowodniono. Prokuratura wnioskowała o uchylenie Kamińskiemu immunitetu, ponieważ chciała postawić mu zarzuty dotyczące nieprawidłowości, jakich miał się dopuścić podczas kierowania CBA.


"Urzędy skarbowe nigdy nie miały zastrzeżeń"
– Nieprawdą jest, jak twierdzi pan Mariusz Kamiński, że dokonywaliśmy zakupów z nieudokumentowanych źródeł dochodu. Nawet laik, zapoznawszy się z naszymi rozliczeniami podatkowymi do roku 2005 i w latach późniejszych, nie miałby wątpliwości co do naszej płynności finansowej. Urzędy skarbowe nigdy nie miały zastrzeżeń do naszych zeznań podatkowych i źródeł pochodzenia pieniędzy – dodali Kwaśniewscy.

W oświadczeniu odniesiono się również do wcześniejszych wydarzeń, w jakich miał uczestniczyć Kamiński. – Pan Mariusz Kamiński już 20 lat temu, podczas naszej oficjalnej wizyty w Paryżu jako pary prezydenckiej, nasłał na nas bojówki Ligi Republikańskiej, które nas zaatakowały. Odnosimy wrażenie, że od tamtej pory kieruje nim obsesja na naszym punkcie – podkreślili Kwaśniewscy.

Komisja śledcza ws. Kwaśniewskich?

Po zakończeniu głosowania ws. immunitetu Kamiński zaznaczył, że prokuratura powinna jeszcze raz przyjrzeć się sprawie Kwaśniewskich.

– Mam nadzieję, że będzie to mocny sygnał dla prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, żeby zbadać okoliczności umorzenia śledztwa ws. podejrzenia, iż Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy posiadają nieujawnione źródła dochodu. Jeżeli Andrzej Seremet nie podejmie takich kroków, to powinna powstać sejmowa komisja śledcza ws. nieujawnionych źródeł dowodów Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich – powiedział były szef CBA.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...