"Mein Kampf": publikować czy zablokować? Spór o losy książki Hitlera, do której prawa wygasną w 2015 roku

Co dalej z "Mein Kampf" Adolfa Hitlera?
Co dalej z "Mein Kampf" Adolfa Hitlera? Fot. Huttenlocher / http://bit.ly/1iQEk61/ Domena publiczna / bit.ly/1k1A7HI
W przyszłym roku minie 70 lat od śmierci Adolfa Hitlera, co oznacza, że zgodnie z europejskimi przepisami wygasną autorskie prawa majątkowego do jego niesławnej “Mein Kampf”. Teoretycznie każdy będzie mógł więc wydać tę książkę – Niemcy głowią się, jak temu zapobiec.


Niemcy problem z “Mein Kampf” mają od lat – stale trwała dyskusja, czy książkę tę można legalnie wydać, czy należy na zawsze zabronić czytelnikom kontaktu z poglądami Hitlera. Jak dotąd dostęp do zawartych w tej książce “niebezpiecznych” poglądów skutecznie blokował jednak rząd Bawarii, będący właścicielem praw majątkowych do dzieła życia Hitlera – informuje “Deutsche Welle”.

Od 2015 roku, gdy minie 70 lat od śmierci Hitlera, trzymanie “Mein Kampf” pod kluczem będzie jednak trudne, bo… w tym momencie wygasną autorskie prawa majątkowe do książki – teoretycznie więc każdy będzie mógł drukować ją i rozpowszechniać. Co na to niemieckie władze?

DW.de

Na spotkaniu na Rugii ministrowie sprawiedliwości niemieckich krajów związkowych postanowili, że wszystkimi już dostępnymi mechanizmami prawnymi chroniącymi konstytucję i ksenofobię będzie się zapobiegać publikacjom książki. Bez względu na prawa autorskie. Czytaj więcej


Z drugiej jednak strony z niemieckich środowisk naukowych płyną głosy, że “Mein Kampf”, które i tak dostępne jest na internetowych aukcjach czy w wersji elektronicznej, powinno zostać wydane, tyle że z rzetelnym, naukowym, krytycznym komentarzem wobec zawartych w tej książce tez. “Instytut Historii Współczesnej (IZF) w Monachium pracuje od 2009 nad edycją takiej publikacji” – pisze “Deutsche Welle”.


Jak na razie nie jest jednak ostatecznie pewne, jakie będą losy książki. Być może jednak w świetle takich faktów jak to, że połowa młodych Niemców nie zdaje sobie sprawy, iż Hitler był dyktatorem, krytyczna edycja książki dostępna dla szerokiego grona odbiorców jest konieczna – po to, by nigdy nie zapomnieć o koszmarze Holokaustu i II wojny światowej.

W Niemczech rozgorzała dyskusja o tym, co w przyszłym roku zrobić z niesławną książką Adolfa Hitlera – “Mein Kampf”. Powód?


Źródło: DW.de
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi