Angela Merkel jest zdecydowana ustąpić z urzędu kanclerz Niemiec – podaje "Spiegel Online"

Komentatorzy uważają, że Angelę Merkel czeka świetlana przyszłość w organizacjach międzynarodowych.
Komentatorzy uważają, że Angelę Merkel czeka świetlana przyszłość w organizacjach międzynarodowych. Shutterstock.com
– Naprawdę ma taki zamiar – pisze "Spiegel" o planach Angeli Merkel, by złożyć kanclerski urząd. Merkel sama chce podjąć decyzję, kiedy przestanie kierować państwem. "Spiegel" pisze, że Merkel nie chce czekać na porażkę CDU czy na moment, kiedy zastąpi ją jakiś inny chadecki polityki.


Jeśli Merkel faktycznie zrezygnuje z urzędu i pojawi się konieczność natychmiastowego wyznaczenia następcy, największe szanse na objęcie schedy po Merkel ma szefowa resortu obrony Ursula von der Leyen. Funkcja, którą sprawuje von der Leyen, miała, w opinii wielu, przygotować ją do ewentualnej funkcji kanclerza.

Kanclerz Angela Merkel jeszcze nie zrezygnowała z urzędu kanclerza, a już mówi się o tym, jaką mogłaby objąć funkcję na arenie międzynarodowej. W tym kontekście mówi się o urzędzie sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz przewodniczącego Rady Europejskiej. Do momentu obsadzenia tych stanowisk zostało jednak jeszcze ok. dwóch lat.

– W Brukseli bardzo wiele osób mogłoby sobie wyobrazić, jak przydatna byłaby Angela Merkel ze swoim doświadczeniem i werwą na stanowisku przewodniczącej Rady Europejskiej. Spotkałoby się to z powszechnym poklaskiem– powiedział "Spieglowi" europoseł niemieckiej chadecji Elmar Brock.


Źródło:
spiegel.de
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYBORY
0 0Pewne zwycięstwo PiS. Utrzymuje rząd z jeszcze większym poparciem
WYWIAD 0 0Okrzyknięto ją feministką, choć... sama nie rozumie dlaczego. Natchniona rozmowa z Mery Spolsky
Burgenland Tourismus 0 0Takiej Austrii na pewno nie znacie. Jesienny wypad do Burgenlandu zmieni wasze myślenie o tym kraju
0 0W Białymstoku tej zimy WOŚP nie zagra. No, chyba że stanie się cud