10 największych katastrof lotniczych w historii

Oto  10 największych katastrof lotniczych w historii. Zestrzelenie MH17 znalazło się na 7. pozycji.
Oto 10 największych katastrof lotniczych w historii. Zestrzelenie MH17 znalazło się na 7. pozycji. fot. Shutterstock.com
Odnaleziono szczątki samolotu malezyjskich linii AirAsia. To już kolejna katastrofa lotnicza w ostatnich miesiącach. W samolocie znajdowały się 162 osoby, z morza już wyłowiono kilkadziesiąt ofiar. Największe katastrofy w historii pochłaniały jeszcze więcej ofiar.

1. Teneryfa, Hiszpania. 583 ofiary (1977)

W największej katastrofie lotniczej w historii zginęło aż 583 osoby, ponieważ doszło do zderzenia dwóch samolotów. Startujący Boeing 747 holenderskich linii lotniczych KLM uderzył w identyczny samolot należący do linii PanAm, który kołował na pasie lotniska na Teneryfie. Tego dnia wyspa była spowita gęstą mgłą. Jedną z przyczyn katastrofy była też interferencja sygnałów radiowych obu samolotów i wieży kontrolnej lotniska.

2. Japonia. 520 ofiar (1985)

To największa katastrofa jednego samolotu w historii. Boeing japońskich linii lotniczych wystartował z lotniska w Tokio, lecz zaledwie dwanaście minut później piloci zgłosili awarię. Walka lotników z maszyną trwała pół godziny, po czym samolot spadł w górzyste rejony jednej z japońskich wysp. Co ciekawe, katastrofę przeżyli czterej pasażerowie.

3. Indie. 349 ofiar (1996)

W tej katastrofie także doszło do zderzenie dwóch maszyn. Boeing 747 saudyjskich linii lotniczych niedawno wystartował z lotniska w New Delhi, a kazachski Ił-76 właśnie szykował się do lądowania. Do zderzenia doszło na wysokości ponad 4 tys. km. nad ziemią. Wszyscy lecący tymi samolotami zginęli, a ich szczątki zostały rozrzucone na obszarze kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych.

4. Francja. 346 ofiar (1974)

Katastrofa tureckiego Douglasa DC-10 była pierwszą tak dużą katastrofą w historii lotnictwa cywilnego. Jej przyczyną była dekompresja kadłuba, która doprowadziła do eksplozji i zniszczenia układów hydraulicznych odpowiedzialnych za układ sterowniczy maszyny. Nikt jej nie przeżył.

5. Irlandia. 329 ofiar (1985)

Boeing indyjskich linii lotniczych runął w czerwcu 1985 roku wprost do Atlantyku u wybrzeży Irlandii. Przyczyną katastrofy był wybuch na pokładzie samolotu. Tej katastrofy również nikt nie przeżył.

6. Arabia Saudyjska. 301 ofiar (1980)

To jedna z najbardziej makabrycznych katastrof w historii lotnictwa. Saudyjski samolot wystartował z lotniska, lecz po kilku minut lotu okazało się, że w bagażowni na tyle maszyny wybuchł pożar. Ogień zaczął się rozprzestrzeniać i piloci zdecydowali się zawrócić na lotnisko w Rijadzie. Tymczasem ogień szalał już na pokładzie.

Pilotom udało się posadzić maszynę i bezpiecznie wykołować na pasie. Kiedy do samolotu dotarły służby ratunkowe, okazało się, że nie można otworzyć drzwi. Walka z nimi zajęła ratownikom kilkanaście minut. Kiedy już dostali się do maszyny wszyscy pasażerowie i załoga byli już martwi.

7. Ukraina. 298 ofiar (2014)

To jak na razie najbardziej tajemnicza katastrofa z tego zestawienia. 17 lipca malezyjski Boeing 777, numer lotu MH17, został zestrzelony na wysokości 10 tys. kilometrów nad wschodnią Ukrainą. W chwili katastrofy to terytorium kontrolowały prorosyjskie siły separatystyczne. Nie wiadomo jednak kto wystrzelił rakietę, która dosięgnęła malezyjskiego samolotu. W katastrofie zginęło 298 osób, głównie Holendrów i Malezyjczyków.

8. Demokratyczna Republika Konga. 297 ofiar (1996)

Ta katastrofa zapisała się w historii jako ta, w której zginęło najwięcej osób znajdujących się w momencie katastrofy poza samolotem. Rosyjski transportowiec Antonow An-32B próbował wystartować z lotniska w Kinszasie, jednak był przeładowany. Rozpędzony wypadł z pasa startowego i staranował pobliskie targowisko. W katastrofie zginęło 297 pasażerów samolotu oraz kolejne kilkadziesiąt osób na ziemi. Liczbę rannych ocenia się na ok. 500 osób.

9. Iran. 280 ofiar (1988)

To kolejny przykład zestrzelenia pasażerskiego samolotu przez wojsko. Tym razem ofiarami byli pasażerowie irańskiego Airbusa A300, a tymi, którzy wystrzelili rakietę amerykańscy marynarze z krążownika USS Vincennes. Amerykanie patronowali cieśninę Ormuz niedaleko Iranu w ramach operacji mającej na celu obronę kuwejckich okrętów handlowych przed irackim i irańskim lotnictwem.

W tamtym czasie Iran i Irak toczyły ze sobą wojnę. Amerykanie twierdzą, że był to wypadek, ponieważ ich radary zidentyfikowały pasażerski samolot jako irański myśliwiec. Próbowano nawiązać łączność z samolotem, ale ten nie odpowiadał, więc dowódca USS Vincennes wydał rozkaz zestrzelenia maszyny. Irańczycy natomiast twierdzą, że było to zamierzone działanie ze strony Amerykanów.

10. Stany Zjednoczone. 273 ofiary (1979)

To największa katastrofa w historii amerykańskiego lotnictwa cywilnego. Wszyscy pasażerowie Douglasa DC-10 linii american Airlines, który miał lecieć z Chicago do Los Angeles zginęli. Maszyna runęło na pole niedaleko domków kempingowych zaledwie 31 sekund po starcie. Przyczyną katastrofy był wybuch i całkowite zniszczenie jednego z silników maszyny.


***

Na jedenastym miejscu znalazła się katastrofa pod Lockerbie, w której zginęło 270 osób. Był to atak terrorystyczny inspirowany przez Muammara Kaddafiego. Na 12. miejscu natomiast uplasowała się katastrofa bardzo podobna do tej z Grabowa. W 1983 roku wojska ZSRR zestrzeliły samolot koreańskich linii lotniczy. Zginęło 269 osób. Katastrofa w Lesie Kabackim, w której zginęły 183 osoby to 34. największa katastrofa lotnicza w historii.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...