Małpa zrobiła sobie zdjęcia. Fotograf żąda ich usunięcia, ale Wikipedia odmawia

Wikimedia nie chce usunąć zdjęć zrobionych przez samicę makaka
Wikimedia nie chce usunąć zdjęć zrobionych przez samicę makaka Fot. en.wikipedia.org/wiki/Celebes_crested_macaque
W 2011 roku brytyjski fotograf David Slater wybrał się do Indonezji, by robić tam zdjęcia makakom czubatym. W trakcie wyprawy jedna z małp zabrała mu aparat i zrobiła za jego pomocą setki zdjęć, w tym efektowne selfie, które zostało umieszczone na Wikipedii. Fotograf nie wyraził zgody na publikację, więc zażądał usunięcia fotografii. Fundacja Wikimedia twierdzi jednak, że wykonane przez małpę zdjęcie nie jest własnością Slatera.

Większość zdjęć, jakie samica makaka czubatego wykonała aparatem Slatera, była niewyraźna. Dwa fotograficzne autoportrety małpy wyszły jednak bardzo dobrze i szybko obiegły cały świat, ukazując się m.in. na stronie Wikipedii. Slater nie pozwolił Wikipedii na korzystanie ze zdjęć, dlatego zażądał od Fundacji Wikimedia, która zarządza internetową encyklopedią, usunięcia fotografii.

Zdjęcia były już wprawdzie usuwane przez użytkowników Wikipedii, ale szybko pojawiały się tam ponownie. W końcu Wikimedia oficjalnie odrzuciła roszczenie fotografa, uznając, że Slater nie posiada praw autorskich do zdjęć wykonanych przez samicę makaka.

Według fundacji autorką zdjęć jest małpa, której – zgodnie z amerykańskim prawem – również nie przysługują prawa autorskie. Zwierzę nie jest bowiem człowiekiem. Opublikowane na Wikipedii zdjęcia po dziś dzień znajdują się więc w domenie publicznej.

Slater nie zgadza się ze stanowiskiem fundacji, przypominając, że wykorzystany przez małpę aparat należał do niego i to on przygotował go do pracy. Fotograf nie poddaje się, ponieważ za sprawą Wikimedii nie otrzymuje pieniędzy od osób, które wykorzystują zdjęcia małpy. Tymczasem wyprawa do Indonezji była kosztowna.


– Na 10 tysięcy zdjęć, jakie wykonuję, tylko jedno zarabia pieniądze, które pozwalają mi pracować. To było jedno z tych zdjęć – zaznaczył Slater. Sprawa najprawdopodobniej znajdzie finał w sądzie

źródło: The Independent
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...