Wielkie ćwiczenia rezerwistów w Słupsku na wypadek "zagrożenia bezpieczeństwa państwa". Podobne odbędą się w całym kraju

W Słupsku ćwiczą rezerwiści, a na poligonie w Orzyszu rozpoczynają się ćwiczenia wojskowe Anakonda 14.
W Słupsku ćwiczą rezerwiści, a na poligonie w Orzyszu rozpoczynają się ćwiczenia wojskowe Anakonda 14. Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Ojczyzna wzywa obywateli coraz chętniej. W Słupsku właśnie startują zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia rezerwistów, w których udział bierze kilkaset mieszkańców regionu. Co ciekawe, powołani do uczestnictwa we "Wzmocnienie 14" nie trafili pod rozkazy wojskowych, a funkcjonariuszy policji. Wkrótce podobnych ćwiczeń ma być więcej w całym kraju.

Ćwiczenia "Wzmocnienie 14" zostało zorganizowane w Szkole Policji w Słupsku. Przez najbliższe dwa dni wezwani do stawienia się tam rezerwiści będą poddawani szkoleniu z zakresu musztry i ceremoniału policyjnego. Oprócz podstawowych reguł rządzących służbami mundurowymi zostanie im też przekazane nieco wiedzy praktycznej. Temu poświęcone będą zajęcia ze stosowania siły fizycznej i środków technicznych w interwencjach policyjnych.

Celem ćwiczeń ma być umożliwienie policji i innym służbom korzystania z potencjału tkwiącego w polskich rezerwistach. Dlatego też organizatorzy ćwiczeń zaznaczają, iż ważnym ich elementem będzie szkolenie w zakresie działania policji w "warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny oraz roli policji w osiąganiu wyższych stanów gotowości obronnej państwa".

Taki profil ćwiczeń, na które wezwanie zdziwiło wielu niespodziewających się tzw. "powołania w kamasze" mieszkańców Słupska i okolic, łatwo nasuwa skojarzenia z narastającym zagrożeniem w Europie ze strony Rosji. Organizatorzy "Wzmocnienia 14" zapewniają jednak, że zarówno to szkolenie, jak i szereg tych, które mają zostać wkrótce zorganizowane w innych regionach, to realizacja planu sprzed trzech lat.


I przypominają, że na podobne ćwiczenia z udziałem policji, wojska lub Straży Granicznej w każdej chwili powołany może być każdy, kto na komisji lekarskiej legitymował się kategorią zdrowia A i ma miedzy 18 a 65 lat. W Słupsku do szkolenia na wypadek zagrożenia państwa powołano właśnie tak zróżnicowaną grupę wiekową. Ci, którzy na wezwanie ojczyzny się nie stawią, będą zagrożeni karą grzywny lub aresztu.

Źródło: RMF24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...