Protest na pokazie Chanel. Feminizm najmodniejszym dodatkiem sezonu?

Protest na pokazie Chanel: "Feminizm najmodniejszym dodatkiem sezonu".
Protest na pokazie Chanel: "Feminizm najmodniejszym dodatkiem sezonu". Instagram
Lagerfeld porusza niewygodne tematy i lubi szokować. Tym razem jednak przeszedł samego siebie, gdy na potrzeby pokazu Chanel wiosna/lato 2015 zamienił Grand Palais w gwarną ulicę, na której modelki w rolach feministek przeprowadził istny protest.


Panie przodem
Zaczyna się pokaz Chanel w ramach Paris Fashion Week. Na wybieg, a właściwie ulicę, wychodzą modelki w kreacjach wiosenno-letnich. Kolekcja dość różnorodna. Od pasiastych, biało-niebieskich, koszul, kompletów i marynarek, poprzez pierzaste spódnice, sukienki z łusek układających się w mur, po uniformy, kwiaty, feerie barw, szare tweedowe garnitury, na białych koszulach kończąc. Ubrania nawiązują do lat 60., 70. i 80., czyli czasów rewolucji i walki o prawa kobiet. Lagerfeld postawił na mocne akcenty kolorystyczne i wybrał najbardziej charakterystyczne modelki. Jest Cara Delevingne, Charlotte Free, Daphne Groeneveld, Georgia May Jagger, Gisele Bundchen, Ola Rudnicka czy Kendall Jenner.

Zakończenie pokazu dość zaskakujące - modelki wracają na wybieg z megafonami oraz transparentami i przeprowadzają feministyczną demonstrację. "Ladies first", "Free freedom", "Be different", “Women’s Rights Are More Than Alright" czy "History is her story" to tylko niektóre z haseł, które można było zauważyć. Projektant idzie obok protestujących z telefonem w ręku.
Taki pokaz oczywiście nie mógł obejść się bez echa i kontrowersyjnych opinii. Zaczęły się spekulacje - co dokładnie chciał tym przekazać Lagerfeld? Umiłowanie kobiecości i zwrócenie uwagi na problem praw kobiet? Albo to, iż Chanel zaspokaja potrzeby każdej z nas, bez względu na wiek czy demografię? Co do tego drugiego jak najbardziej można się zgodzić, gorzej jednak z rzekomą pochwałą feminizmu. Każdy, kto chociaż trochę orientuje się w wizerunku projektanta w mediach, powinien wiedzieć, że taki show zdecydowanie dziwi.

Modny feminizm

Karl wszak znany jest z kontrowersyjnych wypowiedzi dotyczących kobiecego wyglądu - sam niegdyś skomentował Adele, że jest "za gruba", a Pipie Middleton kazał pokazywać się jedynie plecami, bo nie podoba mu się jej twarz. Jedna z francuskich grup kobiet plus size złożyła na niego nawet skargę prawną, a Coco Chanel z kolei - chociaż zrewolucjonizowała kobiecą modę - według Karla na feministkę była zbyt ładna.

Jak więc po tym podejrzewać projektanta o poważne zabranie głosu w sprawie walki o równość płci? Show zdaje się niestety być jedynie podchwyceniem nośnego teraz tematu i wykorzystaniem kontrowersji dla promocji, zwłaszcza po wystąpieniu Emmy Watson w ONZ i kampanii HeForShe. A może to jednak sposób na odczarowanie feministki, jako niezbyt atrakcyjnej kobiety, która nie ma powodzenia u mężczyzn? Przecież po wybiegu szły same zgrabne piękności. Caroine Roitfeld na Instagramie gratulowała Karlowi pokazu, równie zachwycona "równouprawnieniem" była Jackie Frank z Marie Claire. Internauci i feministki z kolei nie kryli oburzenia.
-Pokaz Lagerfelda nie mógł wstrząsnąć moimi feministycznymi fundamentami - komentuje z kolei Rhiannon Lucy Cosslett w The Guardian -Ale jeśli tylko sprawia, że młoda dziewczyna może czuć się komfortowo jako feministka, to z pewnością jest to coś. Jeśli tylko ona rozumie prawdziwe znaczenie tego terminu.


Czy idea stała się dodatkiem, jak piękne złote buty z pokazu? Tak zresztą też feminizm określiła Charlotte Free.

Pokaz można obejrzeć tutaj.

Chcesz więcej stylu? Polub nas na Facebooku!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu
WYWIAD 0 0"Zachowanie Klarenbacha było chamskie". Posłanka Wiosny wyjaśnia, dlaczego uparcie chodzi do TVP
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno