Micheil Saakaszwili, były prezydent Gruzji: Rosja czeka na zimę. Chce zagłodzić Ukrainę, wpędzić ją w kryzys

Micheil Saakaszwili ostrzega, że Rosja chce wpędzić Ukrainę w kryzys gospodarczy i energetyczny.
Micheil Saakaszwili ostrzega, że Rosja chce wpędzić Ukrainę w kryzys gospodarczy i energetyczny. Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Mało który naród został w ostatnich latach tak boleśnie doświadczony przez Rosję, jak Gruzja. Były prezydent tego kraju kreśli analogie między postępowaniem Kremla wobec Gruzji i wobec Ukrainy. Przekonuje, że zawieszenie broń to tylko przykrywka, a Rosja już przygotowuje się do zajęcia kolejnych części tego kraju.


Micheil Saakaszwili, były prezydent Gruzji przekonuje, że Władimir Putin nie zatrzyma się na Donbasie, bo jego celem jest cała Ukraina. Dlatego nie należy wierzyć w trwałość i szczerość zawieszenia broni między wojskami Ukrainy a wspieranymi przez Kreml separatystami. Saakaszwili przekonywał w TVN24 Biznes i Świat, że tak samo wyglądała w latach 90. sytuacja w Abchazji i Osetii Południowej. Kolejne zawieszenia broni były tylko przygrywką do zajmowania następnych skrawków terytorium, aż ostatecznie Gruzja utraciła te dwa regiony.

Rosja chce doczekać zimy. Chcą zagłodzić Ukrainę. Chcą wpędzić ją w kryzys gospodarczy, energetyczny, którego pierwsze oznaki już widzimy - uważa Saakaszwili. I dodaje, że Rosja jednocześnie chce zwiększyć swoją obecność militarną, swoje oddziały i chce utworzyć korytarz na Krym. Czytaj więcej

Źródło: TVN24 BiŚ
Zdaniem Saakaszwilego Rosja albo wywalczy korytarz militarnie, albo przymusi Ukrainę do oddania tego pasa ziemi. Były prezydent Gruzji obawia się, że na tym nie skończy się destrukcyjna gra Kremla, a jego kolejną ofiarą może stać się Mołdawia, co jest otwarciem drogi do konfliktu na Kaukazie.

Źródło: TVN24 BiŚ
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Jazda w tym aucie to czysta przyjemność. Rodzina będzie zachwycona
Brita 0 0Co powinno pić dziecko? Dobrą wodę znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!