Państwo może stracić 3 mld złotych. Minister finansów: "Jeśli to prawda, to bardzo ubolewam nad tym"

Państwo może stracić 3 mld złotych. Minister finansów: "Jeśli to prawda, to bardzo ubolewam nad tym"
Państwo może stracić 3 mld złotych. Minister finansów: "Jeśli to prawda, to bardzo ubolewam nad tym" Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
W połowie września prezydent podpisał ustawę, która ma ukrócić stosowaną przez duże firmy praktykę płacenia podatków w tzw. rajach podatkowych. Z ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika, że ustawy nie opublikowano jednak we właściwym terminie. W związku z tym nowe przepisy nie będą obowiązywać w 2015 roku. – Jeśli to jest prawda, to bardzo ubolewam nad tym – oznajmił minister finansów Mateusz Szczurek.

Aby nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2015 roku, ustawa musiała zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw do 30 września 2014 roku. „Rzeczpospolita” twierdzi, że Rządowe Centrum Legislacji nie wyrobiło się z publikacją w tym terminie. W związku z opóźnieniem ustawa zacznie więc obowiązywać dopiero na początku 2016 roku. W przyszłym roku Skarb Państwa może stracić na tym zaniedbaniu ponad 3 mld złotych wpływów.

Podczas rozmowy z radiem RMF FM minister finansów dał do zrozumienia, że szczegóły opisanej przez „Rzeczpospolitą” sprawy są mu nieznane. – Jeśli to jest prawda, to bardzo ubolewam nad tym i zarówno minister finansów jak i Ministerstwo Finansów, które przygotowało tę ustawę, jest ostatnią instytucją i organem, który by chciał, aby tak się stało – zapewnił Szczurek.

Minister nie chciał spekulować, ile państwo mogłoby stracić na takim zaniedbaniu, ale podkreślił, że nie chodzi tu o kwoty, których brak pokrzyżowałby plany premier Ewy Kopacz. – To nie są takie pieniądze, na szczęście. Także nie mówimy tutaj o ustawie, której brak wywraca do góry nogami finanse publiczne, na pewno nie – zaznaczył minister.


źródła: „Rzeczpospolita”, RMF FM
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...