Młodzi Polacy walczą z własnym reumatyzmem. Start zaskakującej kampanii społecznej

Start zaskakującej kampanii społecznej
Start zaskakującej kampanii społecznej shutterstock.com
Choroba kojarzona z osobami w podeszłym wieku wbrew stereotypom dotyka coraz częściej ludzi młodych, a nawet dzieci – mówili eksperci podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie. Dlatego tak ważna i zaskakująca jest akcja "Reumatyzm Ma Młodą Twarz".


Konferencję zorganizował Instytut Reumatologii w Warszawie oraz Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia w związku ze Światowym Dniem Reumatyzmu. Wtedy też ruszyła kampania, która ma przybliżyć problemy młodych osób dotkniętych tą chorobą. Statystyki pokazują, że na choroby reumatyczne cierpi co czwarty Polak, a pod hasłem reumatyzm kryje się ponad 200 różnych dolegliwości takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, spondyloartropatia, czy znany z "Dr. House'a" lupus, czyli toczeń.
– Choroby reumatyczne nie tylko uszkadzają stawy i narządy wewnętrzne, ale i skracają życie - na przykład uszkadzają układ krążenia – zwracał uwagę prof. Piotr Głuszko z Instytutu Reumatologii w Warszawie. Dodał, że chorobom tym towarzyszy ból i dwukrotnie zwiększa się ryzyko wystąpienia depresji. Dlatego ich skuteczne leczenie wydłuża życie i oczywiście poprawia jego jakość.


Co można zrobić, by wcześniej diagnozować choroby reumatyczne? Ułatwić dostęp do reumatologów. Jak wynika z ankiet przeprowadzanych wśród pacjentów, u 42 proc. z nich od wystąpienia dolegliwości do postawienia diagnozy upłynęły ponad dwa lata. Tymczasem tzw. "okno terapeutyczne", czyli czas pomiędzy pojawieniem się pierwszych objawów a początkami nieodwracalnych uszkodzeń tkanek, wynosi tylko 12 tygodni. Dlatego lekarze chcą przyspieszyć i ułatwić kontakt pacjenta ze specjalistą.

Ostrzegające objawy, mogące sugerować którąś z chorób reumatycznych, to m. in. obrzęk stawów. Prof. Brygida Kwiatkowska z Instytutu Reumatologii, podkreślała, że każdy obrzęk stawów powinien skłaniać nas do odwiedzenia lekarza, jest to bowiem typowy objaw chorób reumatycznych, zwłaszcza jeśli sztywność, obrzęk czy ból pojawiają się rano, ustępują w ciągu dnia i powracają następnego ranka.
Prof. Brygida Kwiatkowska, Instytutu Reumatologii w Warszawie

Niepokojące są także bóle kręgosłupa. Paradoksalnie to, że często stosowane leki przeciwbólowe przynoszą ulgę, powinno niepokoić, bo wskazuje to na podłoże zapalne. Powolne narastanie dolegliwości sprawia, że chorzy "przyzwyczajają się" do nich i trafiają do lekarza dopiero wtedy, gdy choroba jest zaawansowana i stawy są już poważnie uszkodzone.

Gdyby powstały kliniki wczesnego zapalenia stawów, pacjent z podejrzeniem choroby reumatycznej byłby natychmiast kierowany przez lekarza rodzinnego do takiego ośrodka i konsultowany przez reumatologa w ciągu siedmiu dni. Nie później niż w ciągu trzech tygodni powinno być ustalone rozpoznanie i wdrożone leczenie, a wizyty u specjalisty byłyby kontynuowane aż do ustąpienia objawów. Taki system, jak wskazywali eksperci zebrani na konferencji, nie tylko byłby o wiele skuteczniejszy od obecnego i oszczędzał cierpienia oraz ewentualnej niepełnosprawności pacjentom, ale byłby też tańszy, bo chorych nie trzeba by hospitalizować. Pacjent mógłby pracować zawodowo i prowadzić normalne życie.


– Jeśli szybko podejmie się skuteczne leczenie, nie dochodzi do uszkodzenia stawów i narządów wewnętrznych i pacjent nie wymaga rehabilitacji. Jedna z moich pacjentek tańczy w balecie, inna biega w maratonach – mówiła prof. Kwiatkowska.

Takiego szczęścia nie ma Marta Kotarba-Kańczugowska, pomysłodawczyni i jedna z bohaterek kampanii Reumatyzm Ma Młodą Twarz.
Marta Kotarba-Kańczugowska, Kampania "Reumatyzm Ma Młodą Twarz"

Choroby reumatyczne są często niewidzialne. Nie wyglądam na osobę chorą, co nie znaczy, że nie walczę codziennie z ograniczeniami, wynikającymi z życia z toczniem. Poprzez kampanię chcemy nie tylko zwrócić uwagę społeczeństwa na wyniszczające organizm schorzenia, które znacząco obniżają jakość życia młodych ludzi, ale także uczulić na potrzebę wczesnego diagnozowania i wsparcia psychologicznego chorych reumatycznie

Patronat nad kampanią objął prof. Witold Tłustochowicz, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii, wspierają ją lekarze specjaliści i psychologowie. Młodą twarz reumatyzmu dostrzega się w Europie - ostatnio Europejska Liga Przeciwreumatyczna (The European League Against Rheumatism) zorganizowała w Tallinnie po raz pierwszy szczyt pod hasłem: Młodzi chorzy reumatycznie wyzwaniem dla Europy.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem