Jan Kulczyk zbuduje gazociąg łączący Ukrainę z Niemcami

Kontrolowana przez Jana Kulczyka spółka Polenergia weźmie udział w projekcie budowy gazociągów, które połączą Niemcy, Polskę i Ukrainę
Kontrolowana przez Jana Kulczyka spółka Polenergia weźmie udział w projekcie budowy gazociągów, które połączą Niemcy, Polskę i Ukrainę Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Kontrolowana przez Jana Kulczyka spółka Polenergia weźmie udział w projekcie budowy gazociągów, które połączą Niemcy, Polskę i Ukrainę. Dzięki nowym gazociągom Ukraina będzie mogła kupować więcej gazu z Niemiec oraz Polski.


W ramach korytarza Zachód-Wschód powstaną dwa gazociągi. Pierwszy z nich połączy niemieckie Bernau ze Szczecinem. Drugi ukraińskie magazyny gazu, które znajdują się w obwodzie lwowskim, z Drozdowiczami. Gazociąg prowadzący na Ukrainę będzie miał 110 km długości i umożliwiał przesyłanie 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

W 2013 roku Ukraina zużyła 45 mld metrów sześciennych gazu. Magazyny w obwodzie lwowskim mogą pomieścić prawie 19 mld metrów sześciennych.

„Rzeczpospolita” poinformowała, że udział w projekcie zapewniła sobie spółka Polenergia, której największym akcjonariuszem (65,6 procent) jest spółka Kulczyk Investments. – Polenergia nabyła prawa do projektu gazociągu pomiędzy Polską i Niemcami. Planujemy jego wybudowanie jako element strategii naszej grupy energetycznej – powiedział Zbigniew Prokopowicz, prezes Polenergii.

W związku z tym, że korytarz Zachód-Wschód pozwoli Ukrainie na kupowanie większych ilości gazu z Niemiec i Polski (np. z terminalu LNG w Świnoujściu), Polenergia podjęła już rozmowy z ukraińskim Naftohazem.

Aktualnie projekt znajduje się w fazie przygotowania stadium wykonalności. Prace w tym zakresie prowadzą polska spółka Gaz-System, kontrolowana przez Skarb Państwa, oraz ukraiński Urktransgaz.

źródło: „Rzeczpospolita”
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Jazda w tym aucie to czysta przyjemność. Rodzina będzie zachwycona
Brita 0 0Co powinno pić dziecko? Dobrą wodę znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem