Państwo da księżom podwyżki. Minister Halicki zdecydował: 23 mln złotych więcej na Fundusz Kościelny

Andrzej Halicki zaplanował wzrost wydatków państwa na Fundusz Kościelny
Andrzej Halicki zaplanował wzrost wydatków państwa na Fundusz Kościelny Fot. Marcin Onufryjuk / AG
Krytycy dotowania Kościoła z państwowej kasy nie mogą się doczekać likwidacji Funduszu Kościelnego, a teraz dostali kolejny cios. Minister Cyfryzacji i Administracji Andrzej Halicki zdecydował, że w przyszłym roku wydatki z budżetu na księży wzrosną o 23 mln złotych – informuje portal Money.pl.


W 2015 roku państwo przeznaczy na Fundusz Kościelny 118 mln 230 tys. zł, czyli aż o jedną czwartą więcej niż w tym roku (ponad 94 mln zł). Taką decyzję podjęto w ministerstwie cyfryzacji i administracji. I choć wydatki na duchownych rosną co roku, to taka podwyżka może zaskakiwać. Co więcej, dla strony kościelnej to i tak za mało. Domagano się kwoty sięgającej 130 mln zł.

Jak pisze Money.pl, rzeczywista suma dotacji na Kościół może być wyższa o kilka milionów. To dlatego, że z Funduszu Kościelnego zostanie wyłączone finansowanie remontów zabytkowych świątyń. Teraz pieniądze na ten cel będzie przeznaczało ministerstwo kultury, a także samorządy. Nie wiadomo dokładnie, ile.

Od dwóch lat trwają rozmowy na temat zastąpienia funduszu odpisem podatkowym. W lutym ubiegłego roku ogłoszono zawarcie porozumienia - stanęło na tym, że będzie możliwy odpis na Kościół w wysokości 0,5 proc., a państwo będzie przez trzy lata wyrównywało różnicę między tym, co zadeklarowali podatnicy, a dotychczasową kwotę około 90-100 mln zł, którą przekazuje budżet. Jednak, jak stwierdził w rozmowie z Money.pl rzecznik Episkopatu, "ze względu na okres wyborczy prawo związane z przekształceniem Funduszu Kościelnego ma wejść w życie w 2016 roku".

Odpowiedź ministerstwa kultury

MKiDN udziela dotacji na prowadzenie prac konserwatorskich prowadzonych wyłącznie przy obiektach zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków. Dotacje udzielane są w trybie konkursowym, w ramach Priorytetu 1 Ochrona zabytków. Podstawą prawną dla udzielania dotacji są przepisy rozdz. 7 ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Aby uzyskać dotację podmiot lub osoba będąca właścicielem obiektu zabytkowego wpisanego do rejestru musi złożyć stosowny wniosek, który jest rozpatrywany m.in. przez komisję ekspertów.

Podstawą do udzielenia dotacji jest przede wszystkich wartość zabytku oraz jego stan techniczny (a nie status własnościowy) – czyli konieczność i zakres niezbędnych prac konserwatorskich i remontowych.

W grupie wnioskodawców mieszczą się wszystkie kościoły i związki wyznaniowe, jeśli tylko władają zabytkowymi obiektami sakralnymi. Ale są one j jedną z grup wnioskodawców – oprócz nich o dotację mogą się ubiegać np. osoby fizyczne, przedsiębiorcy czy jednostki samorządu terytorialnego.

Źródło: money.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...