Francuski seks w wielkim mieście, czyli "Bądź paryżanką, gdziekolwiek jesteś"

Autorki książki "Bądź Paryżanką, gdziekolwiek jesteś".
Autorki książki "Bądź Paryżanką, gdziekolwiek jesteś". facebook.com/HowToBeParisian
Nie jest to typowa książka, z zarysowaną fabułą i stronami przepełnionymi zdaniami. Czasem odnosi się wrażenie, że ilustracji tu więcej niż słów, jednak treści nie brakuje. "Bądź paryżanką, gdziekolwiek jesteś" to lektura, która zachwyciła kobiety na całym świecie, bo w końcu która z nas nie chciała chociaż przez chwilę czuć się jak paryżanka?


Kiedy myślę sobie o kwintesencji stylu życia paryżanek, mam przed oczami świetny spot reklamowy francuskiego magazynu Jalouse. Występuje w nim Ashley Smith i przez niecałe dwie minuty oglądamy dzień z jej życia. A to, trzeba przyznać, jest dość ciekawe. Modelka pali papierosy, czyta dobre książki, kupuje piękne ubrania, romansuje i imprezuje jak szalona, a przy tym wygląda fenomenalnie. Sąsiadka jej zazdrości i chce być tak jak ona, ale w głębi duszy zazdrościmy też i my. Tego luzu, nonszalancji, niewymuszonej klasy i prawdziwej kobiecości.
Myślałam sobie wówczas: "Wow, ciekawe, jak to jest być paryżanką z prawdziwego zdarzenia". I w końcu znalazłam odpowiedź na swoje pytania w książce czterech Francuzek - Caroline de Maigret, Audrey Diwan, Sophie Mas i Anne Berest. Kumpele, kobiety sukcesu, oczywiście paryżanki. Jedna jest modelką, druga dziennikarką, trzecia producentką filmową, a czwarta pisarką. Wspólnie pokazały, jak wygląda od kuchni ich życie i dały garść porad z przymrużeniem oka.
"Bądź Paryżanką, gdziekolwiek jesteś"

Ciesz się, że masz taką gębę, jaką masz, za dziesięć lat będziesz za nią tęsknić.

To lektura lekka, pełna autoironii i dobrego humoru. Co więcej - niezbędnik dla kobiet, które chociaż paryżankami z urodzenia nie są, to chciałyby nimi zostać. Nie jest to wcale takie niemożliwe, bo jak czytamy - najbardziej znane i najprawdziwsze paryżanki to te, które dopiero po jakimś czasie się nimi stały. Wystarczy spojrzeć na aktorkę Jane Birkin.
W książce tej jest więc wszystko. Są wyliczanki, fragmenty historii, codzienne opowieści, urodowo-modowe rady i przepisy kulinarne. Kwintesencja tego, co nazywamy stylem życia paryskich kobiet została zamknięta w tej książce, jak nigdy dotąd. Autorki skrzętnie obrazują zasady rządzące ich życiem i nie wstydzą się z niektórych śmiać i szydzić. "Paryżanka wiecznie się spóźnia", "jak sprawić, by twój chłopak myślał, że masz kochanka", "nie susz włosów suszarką - muszą być przecież w lekkim nieładzie"!
"Bądź Paryżanką, gdziekolwiek jesteś"

Czego na pewno nie znajdziecie w szafie paryżanki. Podróbki torebki znanej marki. To tak, jakbyś miała sztuczny biust. Nie leczy się kompleksów oszustwem.

Cała formuła jest luźna, podzielona na rozdziały i mówi o miłości, jedzeniu, wyglądzie, imprezach, pracy, dzieciach i seksie. Dziewczyny wyjaśniają, jak się ubierać, a czego lepiej unikać, gdzie są najfajniejsze miejsca oraz co robić, aby oczarować faceta, jak postępować z dziećmi i organizować przyjęcie, jak wyzbyć się kompleksów i akceptować nawet ze zbyt zadartym nosem czy pieprzykiem na pupie. I, co najważniejsze, idealna paryżanka wcale nie jest taka idealna...
Trochę to francuski Seks w wielkim mieście, trochę Gossip Girl nadająca prosto z Paryża. I chociaż nie jest to literacki majstersztyk, to fascynuje niesamowicie i aż marzy się o filmie - a najlepiej serialu - na podstawie książki! Jak opowiadały autorki na spotkaniu, wcale nie jest to takie niemożliwe.


Chcesz więcej stylu? Polub nas na facebooku!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
MAMA:DU 0 0Ją okrzyknięto "babą od zboków", jej uczniów "zboczonymi". Psycholożka zdradza, co robi na WD
0 0Podstawowy argument antyszczepionkowców obalony! Prawnik wyjaśnia najprościej, jak się da
0 0Wypijają 18 l mleka na śniadanie. Liczba porodów 44-latki zadziwia, a wkrótce kolejny

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych