Prof. Staniszkis uderza w Kaczyńskiego. “Twierdzenie o fałszowaniu wyborów to powrót do paranoicznego stylu”

Prof. Staniszkis krytykuje prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego za postawę po wyborach samorządowych
Prof. Staniszkis krytykuje prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego za postawę po wyborach samorządowych Fot. Sławomir Kamiński / AG
"Uważam zakładanie świadomego sfałszowania wyborów za błędne. Jarosław Kaczyński popełnił polityczny błąd" – mówi w wywiadzie dla portalu braci Karnowskich prof. Jadwiga Staniszkis.


Bliska prezesowi PiS socjolog jest zdania, że Kaczyński po wyborach samorządowych przyjął niewłaściwą strategię. Powinien tryumfować - mówić o zwycięstwie jego partii, a nie z pełnym przekonaniem powtarzać tezę o sfałszowanych wynikach.

"PiS powinien uparcie mówić: wygraliśmy. Procedura, niestaranność, liczenie głosów były niewiarygodne, co spowodowało, że wynik też jest niewiarygodny, ale wygraliśmy. Powinniśmy lepiej zmobilizować się przed następnymi wyborami, lepiej pilnować przebiegu głosowania, walczyć o uproszczenie procedury. Choćby o to, żeby były różne kolory kartek w książeczce" – ocenia Staniszkis.

Według niej przez błędne podejście Kaczyńskiego "znika efekt wygranej PiS".
Jadwiga Staniszkis

Powinno się tryumfować, bo to daje dobrą trampolinę do kolejnych wyborów – już prezydenckich. (...) A takie kategoryczne, bez ewidentnych dowodów, twierdzenie o sfałszowaniu wyborów, jest powrotem do stylu „paranoicznego”, który odrzuca wyborców. Trzeba mówić: wygraliśmy, nieprawidłowości i bałagan były takie jak nigdy przedtem, co pomogło naszą przewagę zniwelować, ale w efekcie powinniśmy się zmobilizować do przyszłych wyborów i pokazać, że nasza wygrana jest prawdziwa.

Staniszkis krytykuje prezesa PiS także w innej sprawie. Chodzi o zaplanowany na 13 grudnia marsz, który ma być wyrazem sprzeciwu wobec nieprawidłowości przy wyborach. Jak twierdzi, Kaczyński powinien się skupić m.in. na walce w sądach, a wyjście na ulice nie zostanie dobrze odebrane przez centrum, o które walczy.


"Nie wiem kto pracuje nad strategią PiS, ale osobiście robiłabym dobrą minę do złej gry i mówiła: wygraliśmy, tryumf. Mimo nieprawidłowości, mimo strasznego bałaganu, który sprzyjał PSL-owi i oddawaniu głosów nieważnych, to zmobilizujemy się lepiej, żeby potwierdzić naszą przewagę. Dawałabym taki optymistyczny komunikat" – zaznacza.

Socjolog podkreśla, że według niej nie powinno dojść do powtórki wyborów. Politycy PiS powinni się zaś szykować na kolejne wybory. "Należy lepiej zmobilizować się do kolejnych wyborów i rozwiązać PKW, której próba zrobienia jednego programu informatycznego do wszystkich wyborów jest chora. PiS powinien cieszyć się, że ma najwięcej młodych ludzi, że jednak wygrał. Pokazywać twarz triumfu, a nie twarz kogoś kto szuka dziury w całym, słusznie być może, ale to nie pomaga w kolejnej wygranej" – ocenia.

Źródło: wPolityce.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
0 0Chaos po roku bez użytkowania wieczystego. Już mówi się o nowym podatku
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko