Nie żyje Stanisław Mikulski, odtwórca roli legendarnego Hansa Klossa

Zmarł Stanisław Mikulski
Zmarł Stanisław Mikulski Fot. Jakub Orzechowski / AG
Aktor zmarł dziś około godziny 5.15. Miał 85 lat. Informację o jego śmierci podał na swoim profilu na Facebooku Krzysztof Genczelewski - wydawca biografii Mikulskiego.

Mikulski urodził się 1 maja 1929 r. w Łodzi. Debiutował w 1950 roku rolą junaka Franka Mazura w filmie Leonarda Buczkowskiego "Pierwszy start".

Od 1952 roku był aktorem Teatru im. Osterwy w Lublinie. Eksternistyczny egzamin aktorski zdał rok później, w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. W połowie lat '60 trafił do warszawskiego Teatru Powszechnego a następnie Teatru Ludowego. W kolejnych latach występował też na deskach Teatru Polskiego i Narodowego.
Pierwszą duża rolą filmową Mikulskiego był "Smukły" w filmie "Kanał" z 1957 roku. Sławę zyskał jednak przede wszystkim dzięki głównej roli w serialu wojennym "Stawka większa niż życie", gdzie zagrał porucznika Hansa Klossa.
Akcja serii dzieje się w trakcie II wojny światowej. Kloss właściwie był Polakiem i nazywał się Stanisław Kolicki. Od 1941 r. podszywał się jednak pod oficera niemieckiego i jako taki zdobywał cenne dla wywiadu radzieckiego informacje. Dzięki tej roli Mikulski przez kilka lat z rzędu był najpopularniejszym aktorem w wielu krajach bloku wschodniego.

W kolejnych latach aktor wystąpił jeszcze w wielu filmach, m.in. w adaptacji książki Zbigniewa Nienackiego "Samochodzik i Templariusze", w "Opętaniu" Stanisława Lenartowicza czy w popularnym serialu "Polskie drogi". Żadna jego późniejsza filmowa ani serialowa rola nie powtórzyła jednak sukcesu "Stawki większej niż życie".

W 1969 roku aktora odznaczono Złotym Krzyżem Zasługi a rok później Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ostatnim filmem w jakim wystąpił Mikulski był sequel serii o słynnym poruczniku - "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć" z 2012 roku w reżyserii Patricka Vegi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...