Kaczyński: W Polsce powinno być 20 województw. Częstochowa powinna być stolicą województwa

Kaczyński twierdzi, że popełniono duże błędy przy tworzeniu mapy administracyjnej Polski.
Kaczyński twierdzi, że popełniono duże błędy przy tworzeniu mapy administracyjnej Polski. Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta
– W Polsce popełniono błąd przy pracy nad obecnym podziałem województw – stwierdził Jarosław Kaczyński podczas wizyty w Częstochowie.


Lider Prawa i Sprawiedliwości pojechał do Częstochowy, by wesprzeć bezpartyjnego, ale cieszącego się poparciem PiS Artura Warzochę przed niedzielną II turą wyborów. Jego kontrkandydatem jest Krzysztof Matyjaszczyk z SLD Lewica Razem.

– W Polsce przy tworzeniu obecnego podziału województw popełniono błędy – mówił Jarosław Kaczyński.

Mowa m.in. o regionie mazowieckim, gdzie zdaniem prezesa PiS powinny istnieć dwa województwa – jednym miałaby być sama Warszawa, a drugim reszta Mazowsza. Wśród wyborczych deklaracji prezesa znalazło się także zapewnienie o rozpoczęciu działań na rzecz przywrócenia na administracyjną mapę Polski województwa częstochowskiego.
– Te przedsięwzięcia, które ma tutaj podjąć pan Artur Warzocha jako prezydent, to będą także przygotowania do tego, by Częstochowa pozbawiona w sposób nieuzasadniony pozycji stolicy województwa mogła ją odzyskać, a następnie od razu wpisać się w te wszystkie zadania, które są związane z funkcjami stolicy województwa – mówił dalej prezes PiS.

W pierwszej turze wyborów w Częstochowie Krzysztofa Matyjaszczyka poparło 42,15 proc. głosujących, Warzocha natomiast - 27,89 proc.

Źródło: rp.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...