Reformy papieża "przynoszą" zyski. Przypadkiem odkryli setki milionów euro w kościelnej kasie

Papież Franciszek nie ma powodu do zmartwień. Finanse Watykanu nie przedstawiają się tak źle, jak sądzono.
Papież Franciszek nie ma powodu do zmartwień. Finanse Watykanu nie przedstawiają się tak źle, jak sądzono. Fot. Giulio Napolitano / shutterstock.com
Setki milionów euro zasilą kasę Watykanu dzięki najnowszemu odkryciu kardynałów, przeglądających finanse Stolicy Apostolskiej. Jak podał prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii kardynał George Pell, odnalezione fundusze nie figurowały dotąd w budżetach papiestwa, bo były odłożone na osobnych rachunkach.


O odkryciu napisano na łamach pisma "Catholic Herald Magazine". Jak tłumaczył, na nieznane wcześniej kolosalne sumy pieniędzy natrafiono w czasie porządkowania rejestrów finansowych Watykanu. Szczegółowej kontroli poddano wówczas m.in. kongregacje, rady i inne watykańskie instytucje.

Działania te stanowią część gruntownej reformy, której istotą jest centralizacja całej polityki finansowej Watykanu oraz usprawnienie zarządzania budżetem.

– Poszczególne urzędy dysponowały do czasu wprowadzanej obecnie reformy papieża Franciszka dużą autonomią finansową i właśnie temu wyzwaniu trzeba było stawić czoła, porządkując system nadzoru nad nimi – tłumaczył australijski kardynał nadzorujący watykańskie finanse.

Jak podkreślił, nawet przed odkryciem setek milionów euro Watykan nie był bankrutem. – Odkryliśmy, że sytuacja jest znacznie lepsza, niż się wydawała – zaznaczył Pell.

Źródło: tokfm.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Człowiek Dudy w KRS nie wytrzymał po pytaniu dziennikarza. [b]"Co to pana obchodzi, gdzie ja byłem?"[/b]

Człowiek Dudy w KRS nie wytrzymał po pytaniu dziennikarza. "Co to pana obchodzi, gdzie ja byłem?"

Wiadomo, co z pensją pierwszej damy. [b]Prezydentowa Duda wyraziła życzenie

Wiadomo, co z pensją pierwszej damy. Prezydentowa Duda wyraziła życzenie

"Ludzie homoseksualni w przemowach pracowników Pańskiej organizacji są odczłowieczani, dehumanizowani, pozbawiani twarzy i uczuć. Przypisywane są nam nie tylko zbrodnicze intencje, również naszemu życiu odbierana jest jego pełnowartościowość i godność".