Plamy śmieci są 10 razy większe, niż szacowano do tej pory. To wręcz pływające wyspy odpadów

Fragment Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Ilość plastiku w oceanach jest 10 razy większa, niż zakładano
Fragment Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Ilość plastiku w oceanach jest 10 razy większa, niż zakładano Fot.flickr.com / bit.ly/1snzxsi / CC BY bit.ly/1mhaR6e
5,25 bilionów plastikowych butelek, sieci rybackich, starych boi, mikroskopijnych kuleczek z peelingów czy kawałków folii bąbelkowej pływa w oceanach. Tym samym tworzą wielkie plamy na Pacyfiku i Atlantyku, które przypominają swojego rodzaju pływające wyspy. Naukowcy oszacowali teraz, że plastiku jest 10 razy więcej, niż myśleli. A to i tak prawdopodobnie zaniżone dane.


Wielkość pięciu ogromnych, pływających plam plastiku została oszacowana na podstawie badań naukowców, którzy fotografowali je za pomocą dronów. Dodatkowo przeczesywali wody specjalnymi sieciami. Plastikowe odpady trafiają do oceanów codziennie. Z delt rzek, portów czy wybrzeży dostają się na otwarte wody.
15 lat temu naukowcy odkryli Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci, która już wtedy była wielkości stanu Teksas. A właściwie pomógł im ją odkryć kapitan Charles Moore, który płynął wtedy jachtem z Los Angeles do Honolulu. Zauważył pływające śmieci, zaczął zapisywać, co było w wodzie: szczoteczki do zębów, nakrętki od butelek, butelki, opakowania... Wszystko w bardzo nieprzystępnym kawałku Pacyfiku. Swoje logi przekazał naukowcom.
W ten sposób zaczęło się obserwowanie plastiku w oceanie. Do ostatnich badań zakładano, że pod wpływem działania słońca i prądów morskich następuje powolny zanik pięciu plam. Rozdrobnione przez naturalne warunki kawałki miały być połykane przez ryby i przenoszone potem na niższe warstwy oceanu.
Tak jednak się nie dzieje. Stwierdzono, że przeważnie największe kawałki plastiku utrzymują się blisko wybrzeża. Potem rozdrabniane przez siłę wody kumulują się w mniej dostępnych miejscach, a mikroskopijne cząstki znaleziono nawet w wodach polarnych.

Ustalono, że plastik zaczął nawet tworzyć na oceanie wyspy. Kapitan Moore, który zaangażował się w badanie wpływu plastiku na oceany, odkrył twór 15 metrowej długości, który miał pod i nad wodę górzystą naturę i nawet "rafę" z lin cumowniczych. Marynarz podejrzewa, że wyspa powstała po katastrofie w Fukushimie, kiedy tsunami zniszczyło morskie farmy hodujące małże i ostrygi.
Do plastikowej wyspy Moore'a przyczepiły się ukwiały i wodorosty. Negatywny wpływ plastiku na życie oceanów nie został jeszcze do końca zbadany, ale naukowcy stykają się ze zwierzętami, które giną przez połykanie kawałków. Organizacje badające zanieczyszczenie oceanów, takie jak 5 Gyres apelują na przykład o nie kupowanie kosmetyków z plastikowymi mikrogranulkami. W każdej tubce może być nawet 330 tysięcy kawałków plastiku.
Na mikrogranulki nie ma na razie sposobu. Naukowcy przewidują też, że wykorzystanie robotów, by przeczesywały ocean w poszukiwaniu odpadów, jest mało realne. Boje, liny i sieci byłyby dla nich za ciężkie. Należałoby raczej płacić rybakom na przykład dolara za pół kilo wyłowionych samodzielnie śmieci.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz jak? Nie przejmuj się, nie ty jeden. Oto nasze rady, jak mądrze wychowywać syna
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!