Winston Churchill rozważał przejście na islam? Był zafascynowany tą religią

Bratowa Churchilla była zaniepokojona jego fascynacją islamem.
Bratowa Churchilla była zaniepokojona jego fascynacją islamem. Kadr z filmu dokumentalnego "Winston Churchill: The Wilderness Years, 1929-39"
Z odkrytego właśnie listu z 1907 roku wynika, że rodzina sir Winstona Churchilla prosiła go, by „zwalczył w sobie” pragnienie konwersji na islam. Przyszły premier Wielkiej Brytanii miał być zafascynowany islamem i arabską kulturą do tego stopnia, że jego rodzina uznała za stosowne podjąć ten wątek w korespondencji.


W liście, napisanym przez lady Gwendoline Bertie, która poślubiła brata Winstona Churchilla, czytamy: „Proszę nie przechodź na islam”. Bratowa Churchilla pisze także, że zauważyła w jego usposobieniu tendencje, które mogą sprawić, iż rzeczywiście istnieje taka możliwość.

Badacze są jednak sceptyczni. – Churchill nigdy poważnie nie rozważał przejścia na islam – powiedział w rozmowie z „The Indepenednt” dr Warren Dockter, który odkrył list. – W tym czasie był ateistą, był jednak zafascynowany kulturą islamską, co zresztą w erze wiktoriańskiej było często – dodał.

Przyszły premier Wielkiej Brytanii poznał islam, kiedy jako oficer brytyjskiej armii służył w Sudanie. W listach z tego okresu pisał, że chciałby być baszą. Bywało także, że prywatnie nosił ubrania na arabską modłę.

Jego fascynacja miała także bardziej wymierne skutki – w 1940 roku Churchill dał zielone światło na budowę meczetu w Regent's Park, na co przeznaczono 100 tys. funtów. Miał nadzieję, że w ten sposób zyska wsparcie krajów arabskich w wojnie.

Podziwiał tę religię, nie był jednak wobec niej bezkrytyczny. W listach pisał, że podczas gdy poszczególni muzułmanie mają „wspaniałe cechy”, to wpływ religii paraliżuje rozwój społeczny jej wyznawców.

Źródło:
independent.co.uk
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
0 0Powiedzieli "sprawdzam". Oto, co się stało ze 100 obietnicami partii Kaczyńskiego
0 0Przestajemy wierzyć, że może być inaczej. Polacy wiedzą, kto wygra wybory
WYBORY2019 0 0Pozwolił powiesić plakaty kandydata PiS i teraz żałuje. "Popełniłem błąd i właśnie za niego płacę"
0 0Parodiował niepełnosprawnych? Pszoniak: Trzeba się puknąć w głowę!