Angela Merkel ostrzega przed antyislamskim ruchem. "Niemcy będą pomagać uchodźcom"

Angela Merkel podkreśla, że Niemcy dalej będą pomagać uchodźcom
Angela Merkel podkreśla, że Niemcy dalej będą pomagać uchodźcom Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
W Niemczech coraz większą popularność zdobywają manifestacje organizacji Patriotyczni Europejczycy Przeciwko Islamizacji Zachodu (PEGIDA). Fakt ten martwi Angelę Merkel, która w noworocznym orędziu zachęciła rodaków, by nie słuchali antyislamskich haseł i pomagali przybywającym do Niemiec uchodźcom.


Tylko w 2014 roku do Niemiec przybyło 200 tys. uchodźców, którzy ubiegają się tam o azyl – najwięcej od połowy lat 90. Obfity napływ imigrantów, w tym uciekinierów z ogarniętej wojną Syrii, niepokoi wielu Niemców.

Szczególne obawy wiążą się z przyjeżdżającymi do Niemiec muzułmanami. To właśnie one sprawiają, że organizowane przez PEGIDĘ marsze, które odbywają się co tydzień w Dreźnie, zyskują coraz większą popularność. W przedświątecznej demonstracji, podczas której śpiewano kolędy, wzięło udział 17 tys. osób.

Merkel ostrzega przed uprzedzeniami i nienawiścią
Merkel już kilka tygodni temu apelowała do Niemców, by nie dali się zwieść skrajnie prawicowej retoryce. Teraz, w noworocznym orędziu, kanclerz powtórzyła swoje wezwanie, podkreślając, że dzieci prześladowanych za granicą ludzi powinny dorastać w atmosferze wolnej od strachu.


Merkel przypomniała, że 25 lat temu, gdy upadał mur berliński, manifestanci krzyczeli „My jesteśmy narodem”.

– Niektórzy znowu wołają dzisiaj „My jesteśmy narodem”. W rzeczywistości jednak myślą: wy do nas nie należycie, ze względu na kolor skóry lub waszą religię. Zatem zwracam się do wszystkich, którzy chodzą na takie demonstracje: nie podążajcie za tymi, którzy tam do was przemawiają! Zbyt często w ich sercach goszczą uprzedzenia, chłód, a nawet nienawiść – powiedziała kanclerz Niemiec.

Merkel zaznaczyła przy tym, że Niemcy dalej będą pomagać ludziom, których wojna zmusiła do porzucenia domu. – Jest oczywistością, że im pomożemy i przyjmiemy szukających u nas schronienia – zapewniła kanclerz, dodając, że imigracja przynosi państwu korzyści.

Merkel odniosła się również do konfliktu ukraińskiego, krytykując zachowanie Rosji. – Europa nie może akceptować i nie zaakceptuje rzekomego prawa silniejszego, który łamie prawo międzynarodowe – oznajmiła kanclerz.

źródło: DW
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Człowiek Dudy w KRS nie wytrzymał po pytaniu dziennikarza. [b]"Co to pana obchodzi, gdzie ja byłem?"[/b]

Człowiek Dudy w KRS nie wytrzymał po pytaniu dziennikarza. "Co to pana obchodzi, gdzie ja byłem?"

Wiadomo, co z pensją pierwszej damy. [b]Prezydentowa Duda wyraziła życzenie

Wiadomo, co z pensją pierwszej damy. Prezydentowa Duda wyraziła życzenie

"Ludzie homoseksualni w przemowach pracowników Pańskiej organizacji są odczłowieczani, dehumanizowani, pozbawiani twarzy i uczuć. Przypisywane są nam nie tylko zbrodnicze intencje, również naszemu życiu odbierana jest jego pełnowartościowość i godność".