Pięciu więźniów z Guantanamo na wolności. USA ich wypuściły, ale przyjął ich Kazachstan

Przetrzymywani i żołnierze w amerykańskiej bazie Guantanamo. W zeszłym roku USA uwolniło 28 osób, niedługo wypuszczeni zostaną kolejni ludzie
Przetrzymywani i żołnierze w amerykańskiej bazie Guantanamo. W zeszłym roku USA uwolniło 28 osób, niedługo wypuszczeni zostaną kolejni ludzie Fot.domena publiczna
Więźniowie byli wcześniej przetrzymywani kilkanaście lat przez amerykańską armię. Żaden nie stanął w tym czasie przed sądem.


Wypuszczonych zostało dwóch Tunezyjczyków i trzech Jemeńczyków. Całą piątkę złapano w Pakistanie. Podejrzewano ich o związki z Al-Kaidą, ale żadnemu nic do tej pory nie udowodniono.

Pentagon w oficjalnym piśmie w sprawie uwolnienia nie wyjaśnił, dlaczego nie mogli wrócić do swoich rodzinnych stron. Amerykańskie media przypominają, że USA przestały odsyłać więźniów do Jemenu w 2009 roku, gdy w nieudanym ataku terrorystycznym na samolot użyto bomby wykonanej przez jemeńskich bojowników. W Tunezji uwolnionym mogłyby grozić tortury.

To nie jedyny w ostatnim czasie przypadek, gdy na wolności znaleźli się przetrzymywani przez USA ludzie. Kilka tygodni temu, w grudniu sześciu więźniów przewieziono do Urugwaju, a czterech wysłano do Afganistanu.
Łącznie w zeszłym roku wypuszczono 28 osób. W Gitmo pozostaje wciąż 127 przetrzymywanych. 15 to więźniowie "istotni" dla Stanów Zjednoczonych. 59 ma mieć zapewniony transfer. Pentagon zapowiada, że niedługo kolejne zwolnienia.

Źródło: Gawker
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYBORY
0 0Pewne zwycięstwo PiS. Utrzymuje rząd z jeszcze większym poparciem
WYWIAD 0 0Okrzyknięto ją feministką, choć... sama nie rozumie dlaczego. Natchniona rozmowa z Mery Spolsky
Burgenland Tourismus 0 0Takiej Austrii na pewno nie znacie. Jesienny wypad do Burgenlandu zmieni wasze myślenie o tym kraju
0 0W Białymstoku tej zimy WOŚP nie zagra. No, chyba że stanie się cud