Spam nie ma w Polsce przeciwników w sądach. Nikt nie wierzy, że można z tym walczyć

W polskich sądach prawie nikt nie walczy ze spamem
W polskich sądach prawie nikt nie walczy ze spamem Fot. shutterstock.com
W ciągu ostatnich lat w sprawie rozsyłania niechcianych reklam toczyło się w Polsce tylko kilka spraw o wykroczenia i jedno postępowanie karne – donosi "Dziennik Gazeta Prawna". W 2013 roku tych spraw było tylko dziesięć, a w pierwszym półroczu 2014 roku wpłynęły do sądów cztery takie wnioski.


Takie statystyki nie oddają rangi problemu. Ludzie muszą sobie z mniej lub bardziej uciążliwym spamem radzić codziennie, ale po prostu nie zgłaszają tych spraw do prokuratury.

Zdaniem eksperta gazety, dr. Pawła Litwińskiego z Instytutu Allerhanda, dzieje się tak, ponieważ odstraszają ich procedury prawne. Najpierw trzeba złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, potem przesłuchanie na policji i jeszcze później składanie zeznań w sądzie.

To wszystko może przynieść oskarżonemu spamerowi grzywnę na przykład w wysokości 300 złotych. "Dziennik Gazeta Prawna" opisuje przypadek, w którym taka kara została wymierzona.

Ze spamem na całym świecie walczą za użytkowników wielkie internetowe koncerny. Specjalne oddziały w tych firmach działają od paru dobrych lat. Jak radził sobie na początku ze spamerami Google?
W naTemat pisaliśmy już, że nawet dzisiaj, gdy wiadomo, że nikt nie lubi niechcianej poczty, aż 88 proc. ruchu mailowego to zwykłe śmieci - głównie oprogramowanie szpiegujące i boty. Apple chce z tym walczyć na poziomie serwera, którego będzie mogli "nauczyć kilku fajnych antyspamowych sztuczek".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYBORY
0 0Pewne zwycięstwo PiS. Utrzymuje rząd z jeszcze większym poparciem
WYWIAD 0 0Okrzyknięto ją feministką, choć... sama nie rozumie dlaczego. Natchniona rozmowa z Mery Spolsky
Burgenland Tourismus 0 0Takiej Austrii na pewno nie znacie. Jesienny wypad do Burgenlandu zmieni wasze myślenie o tym kraju
0 0W Białymstoku tej zimy WOŚP nie zagra. No, chyba że stanie się cud