Wołowina za bombowce. Rosja odda stare samoloty za mięso?

Brytyjski tabloid "Daily Express" twierdzi, że Rosja wymieni samoloty bombowe na jedzenie
Brytyjski tabloid "Daily Express" twierdzi, że Rosja wymieni samoloty bombowe na jedzenie Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Rosja zamierza przekazać Argentynie 12 samolotów bombowych Su-24. W zamian za maszyny Moskwa ma otrzymać wołowinę i pszenicę. Osobliwie brzmiącą wiadomość podał brytyjski tabloid „Daily Express”, uściślając, że rosyjskie samoloty mają zostać wydzierżawione.


Umowa zakładająca wymianę sprzętu wojskowego na jedzenie ma być efektem m.in. lipcowej wizyty Władimira Putina w Argentynie. Według tabloidu Kreml przekaże Argentynie 12 samolotów bombowych Su-24, które są wprawdzie stare (produkowano je w latach 1972-1993), ale i tak przydadzą się południowoamerykańskiemu państwu. Jego siły powietrzne wymagają bowiem wzmocnień i modernizacji.

Argentyna korzysta już z dwóch rosyjskich śmigłowców Mi-17, które kupiła od Rosji w 2010 roku. Doniesienia o możliwych wzmocnieniach argentyńskich sił powietrznych miały zaniepokoić Brytyjczyków, którzy wciąż spierają się z Argentyną o Falklandy.

Brytyjskie siły, które stacjonują na wyspach, nie są liczne. W ich skład wchodzi mniej niż 1200 żołnierzy. Dodatkowo Brytyjczycy mają na Falklandach, swoim terytorium zamorskim, cztery myśliwce typu Eurofighter Typhoon i pociski rakietowe ziemia-powietrze typu Rapier.

Brytyjska pozycja w sporze z Argentyną zostanie znacznie wzmocniona dopiero około 2020 roku, po wejściu do służby lotniskowca HMS Queen Elizabeth, który wyposażony będzie w myśliwce wielozadaniowe F-35B.

Argentyna była w tym roku zainteresowana zakupem 24 myśliwców typu JAS39 Gripen, jednak plany pokrzyżowała jej właśnie Wielka Brytania, w której powstaje wiele podzespołów samolotu. Argentyńczycy chcieli kupić gripeny od posiadającej licencję na ich produkcję Brazylii.


źródło: Express
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYBORY
0 0Pewne zwycięstwo PiS. Utrzymuje rząd z jeszcze większym poparciem
WYWIAD 0 0Okrzyknięto ją feministką, choć... sama nie rozumie dlaczego. Natchniona rozmowa z Mery Spolsky
Burgenland Tourismus 0 0Takiej Austrii na pewno nie znacie. Jesienny wypad do Burgenlandu zmieni wasze myślenie o tym kraju
0 0W Białymstoku tej zimy WOŚP nie zagra. No, chyba że stanie się cud