Płaca minimalna wzrosła do 1750 złotych. "Rosną także inne świadczenia"

Od 1 stycznia 2015 roku płaca minimalna wynosi 1750 zł brutto
Od 1 stycznia 2015 roku płaca minimalna wynosi 1750 zł brutto Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Resort pracy przypomina, że od 1 stycznia 2015 roku wysokość płacy minimalnej wynosi 1750 złotych brutto. To więcej niż rok temu. Wówczas wysokość minimalnej stawki lokowała się na poziomie 1680 zł. – Wraz ze wzrostem płacy minimalnej rosną także inne świadczenia, takie jak odprawa przy zwolnieniu grupowym – podkreśliło Ministerstwo Pracy.


Na stronie resortu pracy przypomniano, że zapisy ustawowe zakładały wzrost płacy minimalnej do poziomu 1731 zł. Dzięki interwencji Ministerstwa Pracy podwyżka jest jednak wyższa. W czerwcu rząd postanowił, że w 2015 roku płaca minimalna będzie wynosić 1750 zł.
Ministerstwo Pracy

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej rosną także inne świadczenia, takie jak odprawa przy zwolnieniu grupowym, wynosząca piętnastokrotność płacy minimalnej, dodatek za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie za czas przestoju czy podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Czytaj więcej

Ministerstwo przypomniało przy tym, że od 1 stycznia 2015 roku pracownicy, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, nie mogą zarabiać mniej niż 1750 zł brutto. Osoby, które nie przepracowały jeszcze roku, mają zagwarantowaną pensję minimalną w wysokości 1400 zł brutto. Z wyliczeń Ministerstwa Pracy wynika, że 1750 zł to 44,1 procent przeciętnej pensji.

Solidarność” proponowała, by w 2015 roku pensja minimalna wynosiła 1797 zł. – Ponieważ wzrost gospodarczy będzie wyższy, niż planowano, PKB ma wynieść powyżej 3 procent, płaca minimalna powinna wzrosnąć do około 1797 zł – argumentował Henryk Nakonieczny, członek prezydium Komisji Krajowej „Solidarności”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Okrzyknięto ją feministką, choć... sama nie rozumie dlaczego. Natchniona rozmowa z Mery Spolsky
Burgenland Tourismus 0 0Takiej Austrii na pewno nie znacie. Jesienny wypad do Burgenlandu zmieni wasze myślenie o tym kraju
0 0W Białymstoku tej zimy WOŚP nie zagra. No, chyba że stanie się cud