Prof. Karol Modzelewski: Ludzie głosują na PiS bo "pogoni sukinsynów, którzy coś mają". To partia rewanżu socjalnego

Prof. Karol Modzelewski gorzko recenzuje polską politykę. I wyjaśnia, skąd bierze się poparcie dla ugrupowań takich, jak PiS i KNP.
Prof. Karol Modzelewski gorzko recenzuje polską politykę. I wyjaśnia, skąd bierze się poparcie dla ugrupowań takich, jak PiS i KNP. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
– To partia rewanżu socjalnego – tak na łamach "Przeglądu" Prawo i Sprawiedliwość opisuje prof. Karol Modzelewski. Ocenia on, iż Polacy głosują na partię Jarosława Kaczyńskiego mając pełną świadomość, iż jej celem nie jest poprawa jakości życia obywateli. Wysokie poparcie dla PiS ma wynikać z tego, iż wielu Polaków wie, że ugrupowanie "pogoni sukinsynów, którzy po naszych plecach doszli do tego, co mają".


– W oczach ludzi przegranych, pozostawionych przez transformację za burtą, sprawiedliwość negatywna polega na tym, żeby dobrać się do skóry tym, którym się powiodło. Wszyscy, którym się nie powiodło, noszą w sercu zamysł, żeby dać tym drugim popalić – tłumaczy w najnowszym wywiadzie legendarny naukowiec i laureat nagrody Nike. – PiS jest partią rewanżu socjalnego, ale nie polityki socjalnej – podkreśla.

W podobnym tonie prof. Karol Modzelewski komentuje fascynację młodego elektoratu Januszem Korwin-Mikkem i jego Kongresem Nowej Prawicy. – To znaczy, że nasz system edukacyjny, który zreformowaliśmy równie szczęśliwie jak emerytury, zrobił im z mózgu wodę. Głosują na Korwin-Mikkego! I nawet wyobrażają sobie, że to leży w ich interesie – mówi w rozmowie z Robertem Walenciakiem.

Gorzko prof. Modzelewski opisuje także bilans ponad 25 lat polskiej demokracji. – Frustracja jest nie dlatego, że są nierówności dochodowe, płacowe, tylko dlatego, że znaczna część ludzi poczuła się zdegradowana społecznie i materialnie. Przede wszystkim przez utratę pewności jutra i przez utratę szans na awans swoich dzieci. To jest fakt! Tu nie ma co kręcić! – tłumaczy. W jego ocenie należy brać pod uwagę, iż rok 1989 przyniósł nie tylko wolność i demokrację, ale także "pozostawienie za burtą znacznej części obywateli".


Źródło: TygodnikPrzeglad.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
MamaDu 0 0W XXI wieku o seksie fantazjujemy odważniej. Sprawdź, czy idziesz z duchem czasu
DADHERO.PL 0 0Nowy serwis streamingowy wkracza do Polski. Czy to już czas, byś porzucił Spotify?
POLECAMY 0 0Skąd ten zachwyt nad Zandbergiem? 12 mocnych cytatów z wystąpienia lidera Lewicy
0 0"Śpieszmy się kochać kandydatów do TK". Chojna-Duch kpi z decyzji PiS
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu
WYWIAD 0 0"Zachowanie Klarenbacha było chamskie". Posłanka Wiosny wyjaśnia, dlaczego uparcie chodzi do TVP
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno