Komornik zlicytuje zabytkowy kościół? Nawet abp Głódź nie radzi sobie z długami gdańskiej kurii

Kościół św. Jana w Gdańsku ma hipotekę zabezpieczoną przez komornika, który dla skarbówki próbuje odzyskać pieniądze od archidiecezji gdańskiej.
Kościół św. Jana w Gdańsku ma hipotekę zabezpieczoną przez komornika, który dla skarbówki próbuje odzyskać pieniądze od archidiecezji gdańskiej. Fot. Kamil Gozdan / Agencja Gazeta
Przez lata abp. Sławoj Leszek Głódź uchodził za najbardziej wytrawnego biznesmena w polskim Kościele, ale kiedy przejął władzę w zadłużonej po uszy archidiecezji gdańskiej, jego dobra passa musiała się skończyć. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", nawet zdolności abp. Głódzia nie pozwoliły uchronić przed komornikiem słynnego gdańskiego kościoła św. Jana i szeregu innych nieruchomości.


Problemy finansowe gdańskiego Kościoła to nadal efekty tzw. afery Stella Maris, której elementem było bezpodstawne wzbogacenie się archidiecezjalnego wydawnictwa na nienależnym mu zwrocie podatku. Dzisiaj Skarb Państwa próbuje odzyskać te pieniądze przez działania komornicze. W Trójmieście spekulowano o tym od dłuższego czasu, ale dopiero teraz skalę problemów archidiecezji gdańskiej ujawnia "Gazeta Wyborcza".

Z dokumentacji sądowej, do której dotarł dziennik wynika, że komornik zajął hipoteki na znacznej części należących do Kościoła nieruchomości. Największe kontrowersje budzi fakt, iż dotyczy to nawet jednego z najstarszych gdańskich zabytków, czyli kościoła św. Jana.

Jeszcze na początku lat 90-tych popadał on w ruinę, ale na ratunek przyszli wówczas dzierżawcy z należącego do samorządu Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Od prawie 20 lat NCK stale inwestowało w renowację kościoła ogromne środki, bo szefostwo tej instytucji było przekonane, że nic nie zagraża użytkowaniu tego miejsca do co najmniej 2045 roku.


Archidiecezja gdańska nie poinformowała bowiem partnerów, iż komornik zabezpieczył hipotekę kościoła. Podobno ludzie abp. Sławoja Leszka Głódzia niedawno negocjowali tylko z NCK wydzielenie z księgi wieczystej małej działki w pobliżu św. Jana. Co ciekawe, jeżeli doszłoby do licytacji świątyni i NCK musiałoby opuścić to miejsce, gdańska kuria wpadłaby w jeszcze większe długi, bo zgodnie z zawartą z tą instytucją umową musiałaby oddać jej zainwestowane w renowację 30 mln zł.

O ok. 7 mln zł walczy tymczasem dzisiaj gdańska skarbówka, która zabezpieczyła hipoteki szeregu innych archidiecezjalnych nieruchomości. W tym lokalni mieszkalnych w pobliżu centrum Gdańska, których lokatorzy dotąd płacili czynsz Caritas, a po ewentualnej zmianie właściciela mogą zostać narażeni na znaczący wzrost opłat.

Także w tym świetle zaskakująca jest więc reakcja gdańskiego Kościoła. - Proszę się zająć swoimi sprawami - usłyszeli dziennikarze od metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. W podobnym tonie komentarza odmówił także dyrektor ekonomiczny kurii ks. Piotr Tworek. Nieoficjalnie obecne władze archidiecezji wolą przypominać, że afera wokół wydawnictwa Stella Maris wybuchła, gdy metropolitą gdańskim był abp Tadeusz Gocłowski i to do niego należy kierować wszystkie trudne pytania.

Źródło: Wyborcza.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz jak? Nie przejmuj się, nie ty jeden. Oto nasze rady, jak mądrze wychowywać syna
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!