Nowy Żarnowiec. Kolejne opóźnienia i kilkadziesiąt milionów złotych strat przy budowie polskiej elektrowni atomowej

Choć nie wbito łopaty, budowa polskiej elektrowni atomowej opóźnia się i przynosi milionowe straty.
Choć nie wbito łopaty, budowa polskiej elektrowni atomowej opóźnia się i przynosi milionowe straty. Fot. Dominik Werner / Agencja Gazeta
Budowa pierwszej polskiej elektrowni atomowej będzie opóźniona o kolejne kilkanaście miesięcy. Do tego polscy podatnicy stracą kilkadziesiąt milionów złotych - takie są skutki zerwania kontraktu z australijska firmą, która prowadziła badania środowiskowe. Służby specjalne już wcześniej ostrzegały o jej związkach z rosyjskimi firmami.


Budowa polskiej elektrowni atomowej zdaje się być obciążona klątwą. I nie chodzi tylko o niesławne cmentarzysko w Żarnowcu, ale o ostatnie lata. Bo dzisiaj kłopoty są jeszcze przed rozpoczęciem budowy - pod koniec 2014 roku zerwano kontrakt z australijską firmą WorleyParsons, która za ponad ćwierć miliarda złotych miała przeprowadzić badania środowiskowe, będące podstawą wyboru lokalizacji największej polskiej inwestycji w sektorze energetyki. Jej koszt szacuje się na ok. 70 mld zł.

Oznacza to, że kontrolowana przez państwo polska firma straciła kilkadziesiąt milionów złotych, a budowa elektrowni atomowej wyraźnie się opóźni. Co ważne, o możliwości takiego przebiegu wydarzeń PGE EJ1 była ostrzegana przez polskie specsłużby przed zawarciem kontraktu z Australijczykami. Czytaj więcej

Źródło: "Rzeczpospolita"
Zerwanie kontraktu i konieczność wyboru nowej firmy prowadzącej badania znowu opóźni proces budowy, który według wstępnych założeń miał skończyć się w 2022 lub 2023 roku. Teraz data, którą podaję przedstawiciele państwowej spółki powołanej do budowy elektrowni to koniec 2024 roku. Wiedząc jednak jak wygląda dotrzymywanie terminów w realizacji inwestycji publicznych w Polsce śmiało można dodać do tej daty jeszcze kilkanaście miesięcy.

Źródło: "Rzeczpospolita"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...